ՀՀ ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, նշել է, որ դրանք հակասում են Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և կոչ արել Բաքվին զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից ու չխոչընդոտել ապաշրջափակման պայմանավորվածությունների իրագործմանը։
Ալիևը, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, դեկտեմբերի 6-ին Ղուբայի շրջանի Ղոնախքենդ գյուղի բնակիչների հետ հանդիպմանը հանդես է եկել Ադրբեջանի պայմաններն ընդունելու և այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման կոնկրետ ժամկետ հայտարարելու՝ Հայաստանին ուղղված պահանջներով: Ադրբեջանի նախագահը ՀՀ-ին նաև մեղադրել է ճանապարհների և կոմունիկացիաների հարցում ոչ անկեղծ մոտեցումներ ցուցաբերելու մեջ:
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ ճանապարհների և կոմունիկացիաների հարցում ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ պայմանավորվածություններն արձանագրված են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում, որտեղ ՀՀ կողմից Ադրբեջանին միջանցք, միջանցքային տրամաբանության ուղի տրամադրելու որևէ պարտավորություն, պայման, պայմանավորվածություն չկա:
Հիշեցնելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ից ի վեր բոլոր եռակողմ հայտարարությունների և հանդիպումների արդյունքները՝ ԱԳՆ-ն հայտարարել է.
ա) Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները իրենց բովանդակությամբ կապ չունեն նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների հետ, հակասում են Եռակողմ աշխատանքային խմբում և Սոչիում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին, հետապնդում են ապակառուցողական և սադրիչ նպատակներ, սպառնալիք են պարունակում ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հանդեպ,
բ) ՀՀ-ն հավատարիմ է իր բոլոր հանձնառություններին, պատրաստ է վերը նշված պայմանավորվածությունների շուտափույթ իրականացմանը,
գ) Տարածաշրջանի կոմունիկացիաների՝ ավտոճանապարհների և երկաթուղիների վերականգնման և բացման գործընթացի միջոցառումների իրականացման ցանկը և ժամանակացույցը քննարկվում է Եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում, որի աշխատանքները խոչընդոտվում են Ադրբեջանի սադրիչ հռետորաբանության պատճառով:
«Հայաստանն անվտանգային ոլորտում իր հիմնական գործընկեր ՌԴ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների և ամբողջ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում է այն փաստի վրա, որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է ռազմաշունչ հայտարարություններով ուժի կիրառման հստակ սպառնալիքներ հնչեցնել ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ խախտելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, և վտանգելով տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգությունը:
ՀՀ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից և չխոչընդոտել տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը վերաբերվող պայմանավորվածությունների իրագործմանը»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պահանջում է Հայաստանից «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման ժամկետ հրապարակել՝ «այդ դեպքում խնդիրներ չեն լինի»։ Ալիևն ասել է նաև, որ լավ կլիներ, եթե հարցը լուծվեր կառուցողական ձևով՝ բանակցությունների և փոխըմբռնման ճանապարհով։ «Եթե ռևանշի միտում լինի, այդ հարցն անմիջապես կլուծվի։ Պատերազմից հետո Հայաստանի կողմից եղան նման փորձեր, բայց նրանք տեսան տխուր հետևանքները։ Քանի դեռ ուշ չէ, Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները և վերջ տա ճանապարհների ու հաղորդակցությունների հարցում ոչ անկեղծ մոտեցմանը»,-ասել է Ալիևը։

The Armenian Foreign Ministry on Tuesday, December 7, responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev's remarks, who demanded that Armenia name the dates for the opening of what he called the "Zangezur Corridor", threatening with "problems" otherwise. Yerevan called on Baku to refrain from provocative rhetoric.
The Foreign Ministry issued a statement explaining to the Azerbaijani side all the provisions of trilateral statements reached by the leaders and Deputy Prime Ministers of the three countries in the past year. Based on those circumstances, the Ministry of Foreign Affairs said":
A) The content of the statements of the President of Azerbaijan opposes the Statements of November 9, January 11 and November 26, contradicts the agreements reached within the Tripartite working group and the Sochi meeting, pursues destructive and provocative objectives, threatens the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia,
B) The Republic of Armenia is committed to all its above-mentioned commitments and is ready for the speedy implementation of the agreements,
C) The list of measures and the timetable for the process of opening and restoring the regional communications – the roads and railways, is being discussed within the framework of the Tripartite working group, the activities of which are being undermined by the provocative rhetoric of Azerbaijan.
"The Republic of Armenia draws the attention of its main partner in the sphere of security – the Russian Federation, the Collective Security Treaty Organization, the UN Security Council, the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and the international community to the fact that official Baku with warmongering statements continues its blatant threats of use of force against the sovereignty, territorial integrity of Armenia, violating fundamental principles of international law, including the UN Charter, as well as endangering regional and global security," the Foreign Ministry said.
"The Republic of Armenia urges the Republic of Azerbaijan to refrain from provocative rhetoric and actions, as well as not to hinder the implementation of the agreements on unblocking all economic and transport communications in the region."