ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ղեկավարները՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը, իրենց աջակցությունն են հայտնել Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսության վերսկսմանը:
Համանախագահող երկրները կողմերին կոչ են անել շարունակել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև երկխոսությունը, որը սկսվել է սեպտեմբերին Նյու Յորքում և նոյեմբերին Փարիզում, ինչպես նաև շարունակել շփումները ղեկավարության մակարդակով՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը նպաստելու համար:
Համանախագահ երկրները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից և ամբողջ ծավալով կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստանձնած և 2021-ի նոյեմբերի 26-ին եռակողմ հանդիպմանը հաստատված պարտավորությունները, ինչպես նաև հրադադարի մասին համատեղ համաձայնեցված այլ պայմանավորվածությունները:
Միջնորդները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել իրենց փոխգործակցությունը համանախագահների հովանու ներքո՝ մարդասիրական հարցերում կոնկրետ առաջընթացի հասնելու համար, ներառյալ, մասնավորապես, գերիներին, անհետ կորածներին, տեղահանված անձանց կամավոր վերադարձին և պատմական ու մշակութային օբյեկտների պաշտպանությանը, ինչպես նաև այլ չլուծված հարցերի լուծման ուղղությամբ, ինչպիսիք են սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը և տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի վերականգնումը:
«Համանախագահ երկրները նաև մտահոգությամբ են նշել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերը և հաստատել, որ ուժի կիրառումը կամ ուժի սպառնալիքը սահմանային վեճերի լուծման համար անթույլատրելի են: Համանախագահ երկրները նաև հիշեցնում են Հայաստանին և Ադրբեջանին միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները պահպանելու իրենց պարտավորության մասին և կողմերին կոչ են անում անհապաղ վերացնել հակամարտության հետևանքով տուժած շրջաններին և բնակչությանը միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների հասանելիության բոլոր սահմանափակումները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Համանախագահ երկրները կողմերին կոչ են անում որքան հնարավոր է շուտ ընդունել համանախագահներին տարածաշրջանում՝ հնարավորություն տալով նրանց տեղում գնահատել իրավիճակը, զգալի առաջընթացի հասնելու համար վերոնշյալ հանդիպումներում քննարկված մարդասիրական նախաձեռնությունների իրականացման գործում, և համաձայնության հասնել ապագա քայլերի օրակարգի շուրջ: Համանախագահները կրկին հայտարարել են տարածաշրջանում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շարունակական աշխատանքին իրենց վճռական աջակցության մասին և կողմերին կոչ են արել լիարժեք համագործակցել նրա հետ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր մնացած հարցերի համապարփակ լուծումներ գտնելու հարցում կողմերի հետ համագործակցությանը, իրենց մանդատի համաձայն, նպաստելու համար Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգ, կայուն, բարեկեցիկ և խաղաղ ապագային:

The foreign policy chiefs of the OSCE Minsk Group co-chairing countries have called for the resumption of direct dialogue between Armenia and Azerbaijan under the auspices of the mediators.
The message was conveyed in a statement from U.S. Secretary of State Antony Blinken, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, and French Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian,
The three countries called on the sides to continue the dialogue between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan begun at meetings held in New York in September and Paris in November, as well as to continue contacts at the leadership level to promote a lasting and sustainable peace in the region.
The Co-Chair countries also urged the sides to refrain from inflammatory rhetoric and provocative actions and to implement in full the commitments they undertook on 9 November 2020 and reconfirmed on 26 November 2021 in statements made by the President of the Republic of Azerbaijan, Prime Minister of the Republic of Armenia, and President of the Russian Federation and other jointly agreed ceasefire arrangements.
"The Co-Chair countries call on Armenia and Azerbaijan to continue their engagement under Co-Chair auspices to make concrete progress on humanitarian issues — including, inter alia, detainees, demining, missing persons, voluntary return of displaced persons, and the protection of historic and cultural sites, and to work constructively to resolve other outstanding issues, such as border delimitation and demarcation and the restoration of economic and transportation links. The Co-Chair countries also note with concern recent incidents on the non-demarcated Armenia-Azerbaijan border and reaffirm that the use or threat of force to resolve border disputes is unacceptable. The Co-Chair countries also remind Armenia and Azerbaijan of their obligation to comply with the requirements of international humanitarian law and urge the sides to lift immediately all restrictions on international humanitarian organizations accessing conflict-affected areas and populations," the statement said.
"The Co-Chair countries encourage the sides to welcome the Co-Chairs to the region as soon as possible to allow them to assess the situation on the ground first-hand, to make tangible progress in implementing humanitarian initiatives discussed at the meetings noted above, and to reach agreement on an agenda for future engagements. They also reiterate their strong support for the continuing work of the Personal Representative of the OSCE Chair in Office (PRCiO) in the region and encourage the sides to cooperate fully with his efforts. "
Blinken, Lavrov and Le Drian reaffirmed their countries' commitment to working with the sides to find comprehensive solutions to all remaining issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with their mandate in order to promote a secure, stable, prosperous and peaceful future for the South Caucasus region.