ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ղեկավարները՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը, իրենց աջակցությունն են հայտնել Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսության վերսկսմանը:
Համանախագահող երկրները կողմերին կոչ են անել շարունակել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև երկխոսությունը, որը սկսվել է սեպտեմբերին Նյու Յորքում և նոյեմբերին Փարիզում, ինչպես նաև շարունակել շփումները ղեկավարության մակարդակով՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը նպաստելու համար:
Համանախագահ երկրները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից և ամբողջ ծավալով կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստանձնած և 2021-ի նոյեմբերի 26-ին եռակողմ հանդիպմանը հաստատված պարտավորությունները, ինչպես նաև հրադադարի մասին համատեղ համաձայնեցված այլ պայմանավորվածությունները:
Միջնորդները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել իրենց փոխգործակցությունը համանախագահների հովանու ներքո՝ մարդասիրական հարցերում կոնկրետ առաջընթացի հասնելու համար, ներառյալ, մասնավորապես, գերիներին, անհետ կորածներին, տեղահանված անձանց կամավոր վերադարձին և պատմական ու մշակութային օբյեկտների պաշտպանությանը, ինչպես նաև այլ չլուծված հարցերի լուծման ուղղությամբ, ինչպիսիք են սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը և տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի վերականգնումը:
«Համանախագահ երկրները նաև մտահոգությամբ են նշել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերը և հաստատել, որ ուժի կիրառումը կամ ուժի սպառնալիքը սահմանային վեճերի լուծման համար անթույլատրելի են: Համանախագահ երկրները նաև հիշեցնում են Հայաստանին և Ադրբեջանին միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները պահպանելու իրենց պարտավորության մասին և կողմերին կոչ են անում անհապաղ վերացնել հակամարտության հետևանքով տուժած շրջաններին և բնակչությանը միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների հասանելիության բոլոր սահմանափակումները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Համանախագահ երկրները կողմերին կոչ են անում որքան հնարավոր է շուտ ընդունել համանախագահներին տարածաշրջանում՝ հնարավորություն տալով նրանց տեղում գնահատել իրավիճակը, զգալի առաջընթացի հասնելու համար վերոնշյալ հանդիպումներում քննարկված մարդասիրական նախաձեռնությունների իրականացման գործում, և համաձայնության հասնել ապագա քայլերի օրակարգի շուրջ: Համանախագահները կրկին հայտարարել են տարածաշրջանում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շարունակական աշխատանքին իրենց վճռական աջակցության մասին և կողմերին կոչ են արել լիարժեք համագործակցել նրա հետ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր մնացած հարցերի համապարփակ լուծումներ գտնելու հարցում կողմերի հետ համագործակցությանը, իրենց մանդատի համաձայն, նպաստելու համար Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգ, կայուն, բարեկեցիկ և խաղաղ ապագային:

Госсекретарь США Энтони Блинкен, министр иностранных дел России Сергей Лавров и глава МИД Франции Жан-Ив Ле Дриан, представляющие страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, выступили с совместным заявлением, в котором призвали продолжить диалог между Арменией и Азербайджаном.
«Страны выражают поддержку возобновлению прямого диалога между Арменией и Азербайджаном под эгидой сопредседателей Минской группы. Страны-сопредседатели призывают стороны продолжить диалог между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, который начался в Нью-Йорке в сентябре, и на встрече в Париже в ноябре, а также продолжать контакты на уровне руководства для содействия установлению прочного мира в регионе.
Страны-сопредседатели призывают Армению и Азербайджан воздерживаться от милитаристской риторики и провокационных действий. Полностью претворить в жизнь обязательства, взятые на себя по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года президентом Азербайджанской Республики, премьер-министром Республики Армения, президентом Российской Федерации, подтвержденные заявлением от 26 ноября 2021 года, также и другие согласованные договоренности о прекращении огня», – говорится в заявлении.
Кроме того, страны-сопредседатели призывают Армению и Азербайджан продолжить свою вовлеченность под эгидой сопредседателей для «достижения четкого прогресса в гуманитарных вопросах, в том числе по вопросам, связанным с возвращением пленных, разминированием, поисков без вести пропавших, добровольным возвращением перемещенных лиц и сохранением исторических и культурных мест».
«Также провести конструктивную работу по урегулированию других важных вопросов, таких как делимитация и демаркация границ, восстановление экономических и транспортных связей. Страны-сопредседатели также с озабоченностью отмечают последние инциденты на неустановленной армяно-азербайджанской границе и подтверждают, что применение силы или угрозы силы для разрешения пограничных споров неприемлемо. Сопредседатели также напоминают Армении и Азербайджану об их обязательствах соблюдать требования международного гуманитарного права и призывают стороны немедленно снять все ограничения на доступ международных гуманитарных организаций к населению районов, пострадавших от конфликта.
Страны-сопредседатели поощряют стороны принять сопредседателей в регионе, как можно скорее, чтобы позволить им на месте оценить ситуацию, зафиксировать ощутимый прогресс в деле реализации обсужденных на вышеуказанных встречах гуманитарных инициатив и достичь согласия вокруг повестки дальнейшей деятельности. Они также подтверждают свою твердую поддержку работе личного представителя Действующего председателя ОБСЕ в регионе и поощряют стороны полноценно сотрудничать с ним», – говорится в совместном заявлении.
Отмечается, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ вновь подтверждают свое обязательство работать со сторонами, чтобы найти всеобъемлющее решение всех проблем, связанных с нагорно-карабахским конфликтом, или вытекающих из него, согласно их мандату, и обеспечить безопасное, стабильное, процветающее и мирное будущее региона Южного Кавказа.