Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը և ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ հրապարակված տեսանյութի առնչությամբ:
Նրանք բարձրաստիճան պաշտոնյաներին խստիվ հորդորում են զերծ մնալ նման զգայուն հարցերի վերաբերյալ հրապարակային հանդես գալուց, չշահարկել դրանք քաղաքական կամ այլ նպատակներով, քանի որ այդ ամենն Ադրբեջանը հաջողությամբ գործածում է միջազգային կառույցների առջև, այդ թվում՝ դատական, պաշտպանվելու ի շահ իրեն և ի վնաս հայ գերիների իրավունքների:
«Բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից մասնագիտական զեկույցների վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարությունները կամ դրանց տրված որակումները խոչընդոտներ են առաջացնում իրավապաշտպան գործունեության համար»,- ասվում է հայտարարությունում։
«Դեկտեմբերի 7-ին հրապարակվել է տեսանյութ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ, որում նա իրականությանը չհամապատասխանող գնահատականներ է տալիս ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և մեր 2021 թվականի օգոստոսի 9-ի «Ադրբեջանի պատասխանատվությունը հայ գերիներին խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու համար» արտահերթ հրապարակային զեկույցին:
Նախ` անթույլատրելի ենք համարում առանց անձի գիտակցված համաձայնության նրա մասնավոր հարաբերությունները, երկխոսությունը տեսաձայնագրելն ու դա տարածելը:
Համատեղ արտահերթ զեկույցին վերագրումների և հնչած որակումների կապակցությամբ արձանագրում ենք՝
1․ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համատեղ արտահերթ զեկույցին վերագրում է գոյություն չունեցող փաստեր, ինչպես օրինակ, նշում է, որ զեկույցում արձանագրվել են հայրենադարձված գերիների բռնաբարության դեպքեր. մինչդեռ, զեկույցում որևէ խոսք չկա բռնաբարության մասին: Համատեղ արտահերթ հրապարակային զեկույցում գերիներից որևէ մեկի անձնական տվյալ, այդ թվում՝ լուսանկար ու տեսանյութ, երբևէ չի հրապարակվել։
2. Համատեղ արտահերթ հրապարակային զեկույցում գերիների խոշտանգման փաստերը հաստատելու համար գործածվել են փաստահավաք աշխատանքի միջազգային չափանիշները։ Այս առումով, խոշտանգման փաստի հաստատման վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանքը չի ենթադրում, որ փաստահավաքություն իրականացնող իրավապաշտպանը պետք է անպայման ներկա կամ մասնակից լինի խոշտանգման պրոցեսին։ Բարձր պաշտոն զբաղեցնող անձինք պարտավոր են տարանջատել փաստահավաք աշխատանքը և հանցակցությունը։
3․ Համատեղ արտահերթ հրապարակային զեկույցը չի նույնականացնում և չի բացահայտում հայրենադարձված այն գերիներին, որոնց նկատմամբ կիրառվել են կտտանքներ ու անմարդկային վերաբերմունք։ Դրա փոխարեն համատեղ արտահերթ հրապարակային զեկույցով վեր են հանվում այն օրինաչափությունները և խոշտանգման այն ընդհանուր ձևերը, որոնք , որպես կանոն, կիրառվել են հայ գերիների նկատմամբ Ադրբեջանում։ Միաժամանակ, համատեղ արտահերթ հրապարակային Զեկույցը նշում է, որ գերիների նկատմամբ կիրառված բռնության ձևերն ու միջոցները յուրաքանչյուրի դեպքում եղել են տարբեր։
4. Նշվածից բացի, հայրենադարձված հայ գերիներն իրենք ինքնուրույն տարբեր լրատվամիջոցների տվել են հարցազրույցներ՝ բաց կերպով ներկայացնելով այն կտտանքները, որոնց ենթարկվել են Ադրբեջանի Հանրապետությունում գտնվելու ընթացքում։ Ավելին, նախաքննության ընթացքում խոշտանգման ու անմարդկային վերաբերմունքի մասին հայրենադարձված հայ գերիների ցուցմունքներ հրապարակվել են հենց ՀՀ նախաքննական մարմինների կողմից։
5․ Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ հայ գերիներին խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու վերաբերյալ տվյալներ միջազգային կառույցներին ներկայացնելիս վերացական բնույթի տեղեկությունների տրամադրումը չունի արդյունավետություն»,-ասվում է համատեղ հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ միջազգային իրավական գործընթացներ նախաձեռնելիս անհրաժեշտ են մանրակրկիտ ու կոնկրետ տվյալներ, այլ ոչ թե հայտարարություններ ու պնդումներ։
Դեկտեմբերի 7-ին Telegram-ալիքները տեսանյութ են հրապարակել Սիմոնյանի մասնակցությամբ, որտեղ նա, անդրադառնալով գերիների հարցին, մեղադրում է վերջիններիս զենքը վայր դնելու և հանձնվելու մեջ և ասում, որ իր համար նրանք «արդեն չկան»։
«Իսկ գիտե՞ք էդ գերիները ովքեր են․․․էն մարդիկ են, որոնք զենքը դրել և փախել ու մոլորվել են։ Ես սա բարձր չեմ կարող ասել։ Ձեզ չի՞ հետաքրքրում՝ ինչի էդ գերիների ծնողները հիմա ակտիվ չեն․․․»,-ասել է Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ ակտիվ չեն, քանի որ գիտեն, որ «էդ մարդիկ դասալքություն են արել»։
Ավելի ուշ, մեկնաբանելով իր զրույցը, Սիմոնյանը պնդել է, որ այդ տեսանյութը մոնտաժված է։
Ավելի ուշ համացանցում է հայտնվել մեկ այլ, ավելի ամբողջական տեսանյութ, ուր լսվում է, ինչպես է Սիմոնյանն ասում՝ «եթե ես գերիների պատճառով պիտի Սյունիք, Սիսիան կորցնեմ, կներես, սխալ բան եմ ասում, համարում եմ, որ նրանք արդեն չկան»։ Շարունակելով, նա ասում է, որ, այնուամենայնիվ, իշխանությունն հետ է բերելու գերիներին ու նշում, որ ողջ երկիրը չի կարող հարցին պատանդ դառնալ։

Защитник прав человека Армении Арман Татоян, защитник интересов армянских пленных в ЕСПЧ, правозащитник Сирануш Саакян, защитник интересов армянских пленных в ЕСПЧ, правозащитник Артак Зейналян выступили с совместным заявлением в связи с опубликованным 7 декабря видеоматериалом с участием спикера парламента Алена Симоняна.
7 декабря в Telegram-каналах был опубликован видеоролик с участием спикера НС Алена Симоняна, где он во время мероприятия разговаривал с неизвестным собеседником, обвинив пленных в том, что они сложили оружие и сдались, заявив, что для него «их уже не существует». «Вы знаете, кто эти пленники, люди, которые сложили оружие, сбежали и заблудились? Я не могу сказать это вслух. Вас не интересует, почему родители этих пленных сейчас неактивны?» – сказал Симонян, добавив, что они неактивны, потому что знают, что «эти люди дезертировали».
Позже, комментируя свои заявления, Симонян отметил, что видео смонтировали. После этого в сети появилось еще одно, более полное видео, где видно, как Симонян сказал: «Если мне придется потерять Сюник, Сисиан из-за пленных, извини, я говорю неправильные вещи, я считаю, что их больше нет». Он продолжил, заявив, что, тем не менее, правительство вернет пленных, и добавил что вся страна не может стать заложником этого вопроса.
В совместном заявлении говорится:
«Прежде всего, считаем недопустимым съемки без осознанного согласия человека его частных контактов и диалогов и распространение видеоматериалов.
Что касается приписываемых совместному внеочередному докладу и озвучиваемых характеристик, констатируем:
1. Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян приписывает совместному внеочередному докладу несуществующие факты, например, он отмечает, что в докладе зафиксированы случаи изнасилования возвращенных на родину пленных, в то время как в докладе нет ни слова об изнасилованиях. В совместном внеочередном публичном докладе никогда не публиковалось персональных данных кого-либо из пленных, включая фото и видео.
2. Сообщаем, что в совместном внеочередном публичном докладе использовались международные стандарты работы по сбору фактов для подтверждения фактов пыток пленных. В этом отношении работа по установлению фактов пыток не подразумевает, что правозащитник, проводящий работу по сбору фактов, обязательно должен присутствовать или участвовать в процессе пыток. Лица, занимающие высокие должности, обязаны отличать работу по сбору фактов от соучастия в преступлении.
3. В совместном внеочередном публичном докладе не идентифицируются и не раскрываются личности возвращенных на Родину пленных, которые подвергались пыткам и бесчеловечному обращению. Вместо этого в совместном внеочередном публичном докладе представляются закономерности, распространенные формы пыток, которые, как правило, применялись в отношении армянских пленных в Азербайджане. В то же время в совместном внеочередном публичном докладе указывается, что формы и средства насилия в отношении пленных в каждом случае были разными.
4. В дополнение к вышесказанному, репатриированные армянские пленные сами давали интервью различным средствам массовой информации, открыто рассказывая о пытках, которым они подвергались во время пребывания в плену в Азербайджане. Более того, показания репатриированных армянских пленных о пытках и бесчеловечном обращении в ходе предварительного расследования были опубликованы именно органами предварительного следствия Армении.
5. Считаем необходимым подчеркнуть, что при предоставлении данных о пытках и бесчеловечном обращении с армянскими пленными международным структурам абстрактные данные являются неэффективными. При инициировании международных правовых процессов необходимы детальные и конкретные данные, а не заявления и утверждения.
Посему настоятельно призываем высокопоставленных должностных лиц воздерживаться от публичных высказываний по таким чувствительным вопросам, не использовать их в политических или иных целях, поскольку это успешно используется Азербайджаном в международных структурах, в том числе судебных органах – в своих интересах и в ущерб правам армянских пленных.
Озвучиваемые высокопоставленными должностными лицами не соответствующие действительности заявления о профессиональных докладах или характеристики создают препятствия для правозащитной деятельности».