Վրաստանի ԱԳՆ-ն հաստատել է՝ Թբիլիսին չի մասնակցի տարածաշրջանային խորհրդակցական «3+3» ձևաչափին։ Այդ մասին հայտարարել է ԱԳ փոխնախարար Լաշա Դարսալիան։
«Վրաստանը չի դիտարկում մասնակցությունն այդ ձևաչափին, ուստի, Վրաստանը չի մասնակցի Մոսկվայում կայանալիք հանդիպմանը․․․ Կա Վրաստանի միանշանակ դիրքորոշումը՝ մեզ համար այդ ձևաչափն անընդունելի է, և մենք ասել ենք այդ մասին։ Ոչ այժմ, ոչ հետագայում մասնակցությունը նման ձևաչափին չի դիտարկվում»,-ասել է նա, գրում է Sputnik Georgia-ն։
Դեկտեմբերի 8-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 10-ին «3+2» ֆորմատի նախանիստ է լինելու, որին ՀՀ-ն կմասնակցի։ Փաշինյանը վերահաստատել է նախորդիվ հայտնած դիրքորոշումը՝ Հայաստանը «3+3» ձևաչափով կարող է հետաքրքրված լինել, եթե պարզվի, որ այդ հարթակում չեն քննարկվելու հարցեր, որոնց քննարկմանը Հայաստանը
«3+3» ձևաչափով հարթակի առաջին նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում՝ ՀՀ, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, ՌԴ և Իրանի ԱԳ փոխնախարարների մակարդակով։

The Georgian Foreign Ministry has confirmed that Tbilisi will not participate in a proposed regional mechanism dubbed the "3+3".
"The Georgian Foreign Ministry has repeatedly stated a clear position on the "3+3" regional cooperation initiative, including a recent speech from the Foreign Minister at a parliamentary hearing on the matter," the Ministry said in a statement on Thursday, December 9.
"We do not consider participation in this format and, therefore, Georgia will not be represented at the meeting scheduled for December 10."
Said meeting will be attended by Deputy Foreign Ministers of Armenia, Russia, Turkey, Azerbaijan and Iran.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told lawmakers on Wednesday that Yerevan might be interested in the format if issues that Armenia is involved in within other platforms are not discussed in this one. According to him, Deputy Foreign Ministers of the five countries are set to participate in the meeting.