Դեկտեմբերի 4-ին Հայաստան վերադարձած 10 գերուց 5-ին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել։ Այդ մասին ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Վարդան Թադևոսյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Նրանք այս պահին ձերբակալված են և միջնորդություն է ներկայացվել նրանց կալանավորելու։ Ներկա պահին դատական նիստեր են ընթանում»,– նշել է Թադևոսյանը և հավելել, որ հետագայում լրացուցիչ կտեղեկացնեն։
Վերադարձած գերիները մեղադրվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, այն է` մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Դեկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանը Հայաստանին էր փոխանցել նոյեմբերի 16-ին սահմանին տեղի ունեցած մարտերի ժամանակ գերեվարված 10 հայ զինվորականի։ Նրանց ՀՀ էր բերել ռուս գեներալ Ռուստամ Մուրադովը։
Նոյեմբերի 17-ին` ԱԺ–ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտնել էր, որ պետք է քննվի, թե ինչ հանգամանքներում են զինվորները գերի ընկել։ Նա ընդգծել էր նաև, որ հնարավոր չէ այնպիսի բան, որ ՀՀ սահմանների վերաբերյալ տրվի չկրակելու, սահմանը չպաշտպանելու հրաման։

Правоохранительные органы Армении задержали пятерых из 10 пленных, вернувшихся на родину из Азербайджана 4 декабря. Информацию об этом подтвердил пресс-секретарь Следственного комитета Вардан Тадевосян, пишет Sputnik Армения.
«В настоящее время задержаны пятеро военных в рамках уголовного дела по факту нарушения правил несения военной службы и боевого дежурства, что привело к тяжким последствиям», – сказал Тадевосян.
По его словам, в суд представлены ходатайства об аресте военных. Вернувшимся пленным вменяется часть 3 статьи 365 Уголовного кодекса РА, то есть нарушение правил воинской обязанности или военной службы, повлекшее тяжкие последствия.
В СК обещали позже сообщить дополнительную информацию на этот счет.
4 декабря в Армению из азербайджанского плена вернулись 10 солдат, которые после прекращения огня 16 ноября в Сюнике считались без вести пропавшими. Их сопровождал бывший командующий российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе Рустам Мурадов.
Еще в конце ноября, комментируя пленение военных в ходе столкновений с азербайджанскими ВС, премьер Армении Никол Пашинян заявлял в парламенте, что обстоятельства пленения должны быть тщательно расследованы.