Դեկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական գերությունից հայրենիք վերադարձած և այժմ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող 5 զինծառայողներից մեկի՝ Ս. Ա.-ի մասով դատարանը բավարարել է կալանավորելու միջնորդությունը: Այդ մասին ասել է նրա պաշտպան Լևոն Վարդապետյանը, գրում է «Հայկական ժամանակը»։
Նրա խոսքով՝ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բողոքարկելու են։ Նա նաև հայտնել է, որ որոշումը դեռ չի ստացել:
Իսկ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող զինծառայողներից Ն. Ե.-ն չի կալանավորվի։ Նրա պաշտպան Կարմեն Պողոսյանը հայտնել է, որ ստացել է դատարանի որոշումը, և երեկվանից Ն. Ե.-ն ազատության մեջ է:
Մյուս երեք գերու մասով որոշումները դեռ չեն հրապարակվել:
Դեկտեմբերի 4-ին Հայաստան վերադարձած գերիները մեղադրվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ։

A former Armenian prisoner of war, who was captured by Azerbaijan on November 16 and repatriated on December 4, was arrested on Friday, December 10, his lawyer has revealed, according to Armtimes.com.
Identified by his initials as S.A., the serviceman was among the five former PoWs who were earlier charged under article 365 – violation of the rules of combat duty or military service, which led to serious consequences. Another soldier identified as N. Ye. is in liberty, his lawyer said. Decisions on the three others haven't arrived yet.
On December 4, with the mediation of the Russian side, Azerbaijan returned to Armenia 10 soldiers who were captured during hostilities on November in the south of the country.
During a press conference on November 23, Prime Minister Nikol Pashinyan said criminal cases had been launched and stressed the need for clarifying the circumstances of each case of captivity.