Հայաստանում է գտնվում ֆրանսիացի հայտնի լրագրող և գրող, ծայրահեղ աջակողմյան ուժերը ներկայացնող Էրիկ Զեմուրը, որը հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններին մասնակցելու մտադրության մասին։ Դեկտեմբերի 11-ից նա շրջագայում է Հայաստանով և մի քանի գրառում ու լուսանկար է հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Մեր քաղաքակրթության մեծությունը միշտ սնուցել է մեր խոսակցությունները՝ և ահա մենք Արարատ լեռան դիմաց ենք՝ Արևմուտքի և Արևելքի սահմանին։
Հայ-թուրքական սահմանին կանգնած, Արարատի դիմաց կանգնած, ուզում ես ասել հայերին, որ դարեր շարունակ նրանք եղել են դիմադրության օրինակ»,- գրել է նա Խոր Վիրապ այցից հետո։
Զեմուրը նաև մոմ է վառել Խոր Վիրապի վանքում։
«Վեհ պատարագ Խոր Վիրապի վանքում՝ պատմության մեջ առաջին քրիստոնեական երկրի օրրանում»,-գրել է նա։
ՀՀ այցից առաջ հրապարակված հաղորդագրության մեջ, որը Զեմուրը տեղադրել էր Twitter-ի իր միկրոբլոգում, ասվում էր, որ այցը Հայաստան հնարավորություն կտա հաստատել աջակցությունը հայ ժողովրդին, որն «անցել է պատերազմի սարսափների միջով»։
Զեմուրը նաև արծարծել է ֆրանսիական ներդրումների հարցը։ Նշվել է, որ այցը կարևորվում է միջմշակութային երկխոսության և Հարավային Կովկասում Ֆրանսիայի քաղաքականության տեսակետից։
Էրիկ Զեմուրը Հայաստանում է եռօրյա այցով։ Զեմուրին հայաստանյան այցում ուղեկցում է նրա ընկերը՝ Ֆիլիպ դը Վիլիերսը։ Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունները կայանալու են 2022թ․ ապրիլին։ Նախագահական ընտրարշավին մասնակցելու մասին Զեմուրը հայտարարել է նոյեմբերին։

French far-right politician and candidate in the 2022 French presidential election Éric Zemmour has arrived in Armenia, according to information and photos posted by Zemmour on Facebook.
Zemmour has so far visited the Armenian Genocide memorial, Khor Virap monastery and the Armenian-Turkish border.
"On the border between Armenia and Turkey, facing Mount Ararat, I want to tell the Armenians how they have been a model of resistance for centuries," Zemmour captioned the pictures.
During a visit to the monastery of Khor Virap, his first overseas trip as a candidate, Zemmour invoked what he described as a historical clash between Christianity and Islam.
“It is the great confrontation between Christianity and Islam which is reborn today,” he said, according to the Middle East Eye. “We see it here with a Christian nation, which intends to remain so, in the middle of an Islamic ocean.”