Առողջապահության նախարարությունում քննարկվում է փետրվարի 1-ից չպատվաստվածների բուժումը Covid-19-ից վճարովի դարձնելու հարցը։ Չպատվաստվածները ստիպված կլինեն 800,000 դրամ վճարել կորոնավիրուսի դեմ հիվանդանոցային բուժման համար։ Այդ մասին ասել է նախարարության մամուլի քարտուղար Հռիփսիմե Խաչատրյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ընդ որում, նա նշել է, որ պատվաստման տեմպերի տվյալները բավարար չեն, իսկ վիրուսը շարունակում է մուտացիայի ենթարկվել։
Նախարարության մտադրությունը պայմանավորված է պատվաստման գործընթացը խթանելու և նոր շտամերի դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ դարձնելու ցանկությամբ։
«Ելնելով այս ամենից, այժմ այդ հարցը քննարկվում է։ Ի դեպ, այն երբեք էլ չի հանվել օրակարգից։ Վերջնական որոշումը կկայացվի ըստ իրավիճակի»,-ասել է նա։
Չպատվաստվածների բուժումը Covid-19-ից վճարովի դարձնելու հարցը քննարկվում է հոկտեմբերից։ Ըստ ընթացիկ կարգի՝ կորոնավիրուսից բուժումն անվճար է։

The Ministry of Health of Armenia is considering the introduction of fees for inpatient treatment of unvaccinated people with coronavirus from February 1.
The unvaccinated will have to pay 800,000 drams ($1650) for the treatment, press secretary of the Armenian Ministry of Health Hripsime Khachatryan said in an interview with Sputnik Armenia.
Khachatryan noted that the rates of vaccination are "unsatisfactory", while the virus continues to mutate. With the decision, the ministry seeks to revitalize the vaccination process and improve the effectiveness of the fight against new strains of coronavirus.
“Based on this, the issue is currently being discussed although it has never been removed from the agenda. Depending on the situation, a final decision will be made,” she said.
Recall that at the moment, coronavirus treatment in Armenia is provided at the expense of the state.