Դեկտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն ընդունել է ֆրանսիացի քաղգործիչ, գրող և լրագրող Էրիկ Զեմուրին և Ֆրանսիայի Վանդեա դեպարտամենտի նախկին նախագահ Ֆիլիպ դը Վիլիեին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վլադիմիր Վարդանյանն ընդգծել է հայ-ֆրանսիական ամուր բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը Հայաստանի ու Արցախի համար այս դժվար պատմական շրջափուլում և գոհունակություն հայտնել այս հարցում ֆրանսիական հասարակական ու քաղաքական շրջանակների միաձայն համերաշխության կապակցությամբ, տեղեկացնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցել են նաև Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, նույն խմբի անդամ Արմեն Խաչատրյանը և Ալխաս Ղազարյանը:
Զեմուրը դեկտեմբերի 11-ից նա շրջագայում է Հայաստանով և մի քանի գրառում ու լուսանկար է հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում։Հայ-թուրքական սահմանին կանգնած, Արարատի դիմաց կանգնած, ուզում ես ասել հայերին, որ դարեր շարունակ նրանք եղել են դիմադրության օրինակ»,- գրել է նա Խոր Վիրապ այցից հետո։
Էրիկ Զեմուրը Հայաստանում է եռօրյա այցով։ Զեմուրին հայաստանյան այցում ուղեկցում է նրա ընկերը՝ Ֆիլիպ դը Վիլիերսը։ Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունները կայանալու են 2022թ․ ապրիլին։ Նախագահական ընտրարշավին մասնակցելու մասին Զեմուրը հայտարարել է նոյեմբերին։

13 декабря руководитель группы дружбы Национального собрания Армения-Франция, председатель постоянной комиссии парламента Армении по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян принял французского политического деятеля, писателя и журналиста, кандидата в президенты Франции Эрика Земмура и экс-председателя департамента Вандея Филиппа де Вилье. Об этом сообщает пресс-служба НС РА.
Приветствуя гостей, Варданян подчеркнул важность прочных армяно-французских дружественных отношений в этот сложный для Армении и Арцаха исторический период и в связи с этим выразил удовлетворение единодушной солидарностью французских общественно-политических кругов.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития армяно-французских связей.
С армянской стороны во встрече также приняли участие член группы дружбы Армения-Франция, председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Эдуард Агаджанян, члены группы дружбы Армен Хачатрян и Алхас Казарян.
Находящийся в Армении кандидат в президенты Франции, журналист и писатель Эрик Земмур 12 декабря в соцсетях опубликовал фотографию на фоне горы Арарат, посвятив запись Армении и армянскому народу. В рамках поездки французский политик посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване в память жертв Геноцида армян в османской Турции.