Քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունից (HDP-ԺԴԿ) ընտրված հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Թուրքիայի խորհրդարանում խոսելով տիրող ազգայնականության, խտրականության, հարևանների նկատմամբ եղած թշնամանքի մասին, շեշտել է, որ թուրքերի պատմությունն առանց հայերի ու քրդերի հնարավոր չէ շարադրել, ինչպես հնարավոր չէ հայերի պատմությունն առանց թուրքերի ու քրդերի պատմել:
Փայլանը դիմել է դահլիճում նստած արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուին՝ ասելով, որ իր աթոռին 110 տարի առաջ հայ էր նստած։
Նա հիշեցրել է, որ Չավուշօղլուն տարիներ շարունակ կոչ է անում ամբիոնից ժողովրդին դիմելիս ազգակիցներ բառի փոխարեն օգտագործել հայրենակիցներ/քաղաքացիներ բառը, գրում է Еrmenihaber-ը:
«Ձեր աթոռին 110 տարի առաջ հայ էր նստած, ես էլ տեսականորեն կարող եմ նստել ձեր աթոռին: Ձեզ դուր կգա՞, որ ես վեր կենամ ասեմ՝ ազգակիցներիս համար այս կամ այն բանն եմ անում: Դուր չի գա: Այս երկիրը ոչ թե ազգակիցներ, այլ քաղաքացիներ ունի»,- ասել է Փայլանը թուրք նախարարին:
Նա նշել է, որ դարեր շարունակ Հռոմում, Բյուզանդիայում, Սելջուկյան ու Օսմանյան պետություններում ժողովուրդներն ինչ-որ կերպ կարողացել են այս տարածաշրջանում միասին ապրել։
«Բայց դրանից հետո արդեն 150 տարի ազգայնականության հիվանդությունն է ներթափանցել այս տարածաշրջան: Առանձնաշնորհյալության հիվանդությունն է ներթափանցել: Այդ ժամանակ ասացին, թե բա մենք թուրք ենք: Շատ լավ, բարով եք եկել, բայց չէ՞ որ այստեղ էլ (մինչև թուրքերի գալը-խմբ.) ժողովուրդներ կային: Միասին ապրեցինք, միասին քաղաքակրթություն հիմնեցինք: Հպարտանում եք ճարտարապետ Սինանի ստեղծագործություններով: Սինանը կեսարիացի հայ էր: Ինչ արել ենք, միասին ենք արել: Հետո ազգայնականության ու առանձնաշնորհյալության հիվանդությունը եկավ»,-ասել է նա:
Փայլանը հիշեցրել է, որ Գիրգոր Զոհրապը, որն Օսմանյան խորհրդարանի ամբիոնից խոսում էր միասին ապրելու և հավասար իրավունքների մասին, դաժանաբար սպանվեց կոտորածի ժամանակ: Հայ պատգամավորի խոսքով՝ հայ և հույն ժողովուրդները դավաճանվել են:

15 Декабрь 2021 - 11:12 AMT
Депутат турецкого парламента армянского происхождения Каро Пайлан, представляющий прокурдскую Народно-демократическую партию, в парламенте Турции высказался о национализме, дискриминации и враждебности по отношению к соседям в этой стране, подчеркнув, что историю Турции невозможно представить без армян и курдов, как и невозможно представить историю армян без турок и курдов.
Пайлан обратился к сидящему в зале министру иностранных дел Турции Мевлюту Чавушоглу и заявил, что 110 лет назад в его кресле сидел армянин, пишет Еrmenihaber.
«110 лет назад на вашем стуле сидел армянин, и я теоретически могу сесть на ваш стул. Вам понравится, если я встану и скажу, что делаю то или это для своих родственников? Не понравится. У этой страны есть граждане, а не родственники», – сказал Пайлан турецкому министру, напомнив о его призывах с трибуны называть людей гражданами, а не родственниками.
Пайлан отметил, что на протяжении веков народы в Риме, Византии, Сельджукской и Османской империи жили вместе, однако 150 лет спустя в этом регионе появился национализм.
«Тогда люди стали говорить, что они турки. Хорошо, но ведь до того, как турки переселились в регион, здесь жили другие нации. Жили все вместе, строили цивилизацию. Вы гордитесь архитектором Синаном, а он был армянином. Мы все делали вместе, а затем появился национализм», – подчеркнул депутат.
Пайлан напомнил, что армянский писатель Григор Зограб как депутат Османского парламента с трибуны говорил о равноправии, а потом он был убит во время Геноцида армян.