Քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունից (HDP-ԺԴԿ) ընտրված հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Թուրքիայի խորհրդարանում խոսելով տիրող ազգայնականության, խտրականության, հարևանների նկատմամբ եղած թշնամանքի մասին, շեշտել է, որ թուրքերի պատմությունն առանց հայերի ու քրդերի հնարավոր չէ շարադրել, ինչպես հնարավոր չէ հայերի պատմությունն առանց թուրքերի ու քրդերի պատմել:
Փայլանը դիմել է դահլիճում նստած արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուին՝ ասելով, որ իր աթոռին 110 տարի առաջ հայ էր նստած։
Նա հիշեցրել է, որ Չավուշօղլուն տարիներ շարունակ կոչ է անում ամբիոնից ժողովրդին դիմելիս ազգակիցներ բառի փոխարեն օգտագործել հայրենակիցներ/քաղաքացիներ բառը, գրում է Еrmenihaber-ը:
«Ձեր աթոռին 110 տարի առաջ հայ էր նստած, ես էլ տեսականորեն կարող եմ նստել ձեր աթոռին: Ձեզ դուր կգա՞, որ ես վեր կենամ ասեմ՝ ազգակիցներիս համար այս կամ այն բանն եմ անում: Դուր չի գա: Այս երկիրը ոչ թե ազգակիցներ, այլ քաղաքացիներ ունի»,- ասել է Փայլանը թուրք նախարարին:
Նա նշել է, որ դարեր շարունակ Հռոմում, Բյուզանդիայում, Սելջուկյան ու Օսմանյան պետություններում ժողովուրդներն ինչ-որ կերպ կարողացել են այս տարածաշրջանում միասին ապրել։
«Բայց դրանից հետո արդեն 150 տարի ազգայնականության հիվանդությունն է ներթափանցել այս տարածաշրջան: Առանձնաշնորհյալության հիվանդությունն է ներթափանցել: Այդ ժամանակ ասացին, թե բա մենք թուրք ենք: Շատ լավ, բարով եք եկել, բայց չէ՞ որ այստեղ էլ (մինչև թուրքերի գալը-խմբ.) ժողովուրդներ կային: Միասին ապրեցինք, միասին քաղաքակրթություն հիմնեցինք: Հպարտանում եք ճարտարապետ Սինանի ստեղծագործություններով: Սինանը կեսարիացի հայ էր: Ինչ արել ենք, միասին ենք արել: Հետո ազգայնականության ու առանձնաշնորհյալության հիվանդությունը եկավ»,-ասել է նա:
Փայլանը հիշեցրել է, որ Գիրգոր Զոհրապը, որն Օսմանյան խորհրդարանի ամբիոնից խոսում էր միասին ապրելու և հավասար իրավունքների մասին, դաժանաբար սպանվեց կոտորածի ժամանակ: Հայ պատգամավորի խոսքով՝ հայ և հույն ժողովուրդները դավաճանվել են:

Garo Paylan, Turkish lawmaker of Armenian descent from the Peoples' Democratic Party (HDP), has reminded Foreign Minister Mevlut Cavusoglu that 110 years ago an Armenian was sitting in his place, urging him to renounce nationalism and discrimination, Anka Haber reports.
Addressing the parliament on Monday, December 13, Paylan pointed out that somehow, for centuries, in the Roman, Byzantine, Seljuk and Ottoman Empires, different peoples were able to live together in the region. He added: "But for 150 years, the disease of nationalism has penetrated this region together with the disease of privilege. At that time they said: 'We are Turks.' Were there people before the Turks came? We lived together, and together we founded a civilization. They take pride in the creations of the architect Sinan, but Sinan was an Armenian from Kayseri. Whatever we did, we did it together. Then came the disease of nationalism and privilege".
Paylan recalled that Armenian MP Krikor Zohrab, who raised equal rights and coexistence in the Ottoman Parliament more than a hundred years ago, was brutally murdered during the Genocide. According to the Armenian deputy, the Armenian and Greek peoples were betrayed.
Paylan emphasized that the history of the Turks cannot be told without the Armenians and Kurds and vice versa. He then turned to Foreign Minister Cavusoglu, who was sitting in the hall, reminding him that for years he had been urging him to use the words compatriots or fellow citizens instead of nationals in his speeches in Parliament.
"110 years ago an Armenian was sitting where you are now and, theoretically, I could sit there one day too. Would you like me to address the rest of those present calling them fellow nationals or say that I am doing this or that for my blood relatives? Surely you would not like that. This country does not have nationals, it has citizens," Paylan told the Turkish minister.