ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանին ԵԱՏՄ դիտորդի կարգավիճակ տալու հարցի շուրջ քննարկումներին, ասել է, որ այս պահի դրությամբ որևէ պետության կողմից Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու հայտ չկա, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Եվրասիական տնտեսական միությանն առընթեր դիտորդ պետության կարգավիճակ տալու կարգը սահմանվում է «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրի 109-րդ հոդվածով: Այս կամ այն պետությանը դիտորդի կարգավիճակ շնորհելու հարցը պահանջում է կոնսենսուսային որոշում, որի կայացումից առաջ ԵԱՏՄ շրջանակներում նախատեսված են խորհրդակցություններ՝ նաև նշյալ քայլի տնտեսական նպատակահարմարությունը պարզելու նպատակով: Այս պահի դրությամբ որևէ պետության կողմից ԵԱՏՄ դիտորդի կարգավիճակ ստանալու հայտ չկա»,– ասել է նա:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահ, Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը դեկտեմբերի 10-ին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացքում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը կարող է դառնալ դիտորդ երկիր ԵԱՏՄ-ում։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Նազարբաևի առաջարկը, ասել է, որ երկխոսության զարգացումն Ադրբեջանի և ԵԱՏՄ միջև կնպաստեր փոխադարձ առևտրի ակտիվացմանը և տարածաշրջանի տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը։ Զախարովան հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ-ն փոխգործակցության մակարդակը որևէ երկրի հետ բարաձցնելու մաիսն որոշումը կայացնում է բոլոր անդամ պետությունների և շահագրգիր կողմից համաձայնությամբ։

На данный момент в Евразийский экономический союз ни от одного государства не поступало заявки на получение статуса наблюдателя. Об этом заявил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян, комментируя обсуждение вопроса о предоставлении Азербайджану статуса наблюдателя в ЕАЭС, передает «Арменпресс».
Он подчеркнул, что данный вопрос требует консенсусного решения.
«Порядок предоставления статуса наблюдателя в Евразийском экономическом союзе определен в Договоре о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, в статье 109. Вопрос о предоставлении статуса наблюдателя тому или иному государству требует консенсусного решения, которому предшествуют консультации в рамках ЕАЭС для определения экономической целесообразности данного шага. На данный момент ни одно государство не подавало заявки на получение статуса наблюдателя в ЕАЭ», – отметил Унанян.
Почетный президент Высшего Евразийского экономического совета, первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев 10 декабря на заседании Высшего Евразийского экономического совета заявил, что Азербайджан может стать в ЕАЭС страной-наблюдателем. На брифинге 15 декабря официальный представитель МИД России Мария Захарова оценила предложение Нурсултана Назарбаева, отметив, что сотрудничество Азербайджана и ЕАЭС будет способствовать активизации взаимной торговли и реализации масштабных инфраструктурных проектов.