Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտնել է, որ այս պահին Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների հաստատված թիվը մոտ 50 է, իսկ ոչ պաշտոնականացված՝ ևս 80։
Նրա խոսքով՝ գերիների վերադարձի գործընթացը շարունակական է լինելու, հատկապես երբ կան հաստատված գերիներ և քանի դեռ Ադրբեջանը պահում է հաստատված գերիներին, անխուսափելի է, որ վերադարձ լինելու է, գրում է «Փաստինֆոն»։
Իրավապաշտպանի դիտարկմամբ՝ դրանք հիմնականում կազմակերպվում են քաղաքական գործընթացների շրջանակներում՝ կամ ՌԴ-ն, կամ ԱՄՆ-ն, կամ ԵՄ-ն, այլ ազդեցիկ պետություններ իրենց քաղաքական ազդեցությունն օգտագործելով՝ կազմակերպում են վերադարձը։
«Տեսնում ենք, որ այն մասնակի է, ամբողջ ծավալով չի ապահովում։ Դա էլ միգուցե տրամաբանական է, քանի որ կան ընթացող մեծ քաղաքական գործընթացներ, որտեղ ներգրավված են միջազգային դերակատարները, որի շրջանակներում լուծվում են նաև որոշ մարդասիրական խնդիրներ»,- նշել է Սահակյանը։
Դեկտեմբերի 19–ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը Հայաստանին է վերադարձրել գերեվարված 10 զինծառայողի, որոնք գերեվարվել էին նոյեմբերի 16–ին Սյունիքում սահմանային բախման ժամանակ։

Azerbaijan has confirmed the detention of 50 Armenian prisoners of war, but unofficially there are 80 more captives still being held captive in Baku, human rights lawyer Siranush Sahakyan told reporters on Monday, December 20, Pastinfo reports.
Sahakyan noted that the process of repatriating the captives will be ongoing. According to her, as long as Azerbaijan holds the officially confirmed prisoners of war captive, the repatriation is "inevitable".
The lawyer said the process of repatriation is usually arranged within some political circles, with Russia, the United States, the European Union or other powerful countries using political influence for the cause.
On Sunday, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar repatriated 10 Armenian prisoners of war from Azerbaijan.