Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարների և Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության շուրջ:
ՌԴ փոխվարչապետի գլխավորած միջգերատեսչական պատվիրակությունը Երևանում է՝ Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում:
Ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 20-րդ նիստի անցկացումը և հաջող ընթացք մաղթել հանձնաժողովի աշխատանքներին:
ՌԴ փոխվարչապետն ընդգծել է, որ այս տարվա ընթացքում երկկողմ շփումները բավական ինտենսիվ են եղել. Հայաստան են այցելել մի շարք գործարար առաքելություններ, ռուսաստանյան բիզնեսի ներկայացուցիչներ, որոնք մեծապես հետաքրքրված են աշխատել Հայաստանում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսեյ Օվերչուկը քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին, տնտեսական կապերին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են 2021թ. երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալներին և գոհունակությամբ նշել այդ ուղղությամբ աճի արձանագրումը: Երկուստեք կարևորվել է առևտրատնտեսական և ներդրումային փոխգործակցության զարգացման, ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ համալիր ջանքերի գործադրումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, Երևանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը անդրադառնալով ապաշրջափակմանը, նշել է, որ ճանապարհների ինքնավարությունը մնում է այն երկրների իրավասությանը, որոնց տարածքով դրանք անցնում են:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexei Overchuk on Wednesday, December 22 met in Yerevan to discuss bilateral economic and trade ties between the two countries.
Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Ambassador of Russia to Armenia Sergey Kopirkin participated in the meeting. The interdepartmental delegation headed by the Russian Deputy Prime Minister is in Yerevan within the framework of the session of the Armenian-Russian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation.
Welcoming the guests, Prime Minister Pashinyan highlighted the holding of the 20th session of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Armenia and the Russian Federation and wished success to the work of the Commission.
The Russian Deputy Prime Minister thanked for the reception and emphasized that the bilateral contacts have been quite intensive this year: a number of business missions, representatives of the Russian business visited Armenia, who are greatly interested in working in Armenia.
Nikol Pashinyan and Alexei Overchuk discussed issues related to the agenda of the Armenian-Russian cooperation and economic relations. The interlocutors referred to the volumes of bilateral trade turnover of 2021 and noted with satisfaction the growth in that direction. The sides highlighted joint efforts aimed at developing trade and economic, investment cooperation, and the full realization of the existing potential in the sphere.
The parties exchanged views on the prospects for the restoration of transport communications in the South Caucasus and the activities of the trilateral working group headed by the Deputy Prime Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan.