Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավորների հայտարարություններին՝ ՊՆ-ից և ԳՇ-ից ստացած հարցման պատասխանների մասին, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ 2020թ․ դեկտեմբերին ՀՀ և ՌԴ ՊՆ-ների ստորագրած փաստաթուղթը Սյունիքի հատվածում զորքերը հետ քաշելու մասին չի եղել և որ իշխանությունները ոչինչ չեն թաքցրել։
«Վարչապետն ասել է, թե ինչու է զորքերը հետ քաշելու որոշում կայացրել։ Փաստաթուղթը բոլորովին այլ բանի մասին է, զարմացած եմ, որ ընդդիմությունը մեկ տարի անց բացահայտում է արել։ Փաստաթուղթն այն մասին է, որ ՀՀ-ն շարունակելու է այդ ճանապարհն օգտագործել մինչև այլընտրանքային ճանապարհ ունենալը։ Նոյեմբերին այլընտրանքային ճանապարհի կառուցումն ավարտվեց և Բաքուն հայտարարեց, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի վրա մաքսակետեր է տեղադրելու»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը՝ նշելով, որ այդ մասին ասվել է, և զարմանալի է, որ ընդդիմությունը բացահայտումներ է անում հայտնի փաստերի վերաբերյալ։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Գեղամ Մանուկյանն ու Աննա Գրիգորյանը դեկտեմբերի 20-ին հայտարարել են, որ հայկական զորքերը Սյունիք հետ քաշելու վերաբերյալ իրենց հարցումների պատասխանները հակասական են։ ՊՆ նախկին ղեկավար Արշակ Կարապետյանին ուղղված հարցմանն ի պատասխան Մանուկյանին հայտնել են, որ այդ հարցը ՊՆ իրավասությունից դուրս է, իսկ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին ուղղված հարցմանն ի պատասխան Աննա Գրիգորյանին պատասխանել են, որ զորքերի հետ են քաշվել 2020թ․ դեկտեմբերին, ՀՀ և ՌԴ ՊՆ-ների համաձայնեցմամբ։ Մանուկյանի մեկ այլ հարցմանը՝ արդեն ՊՆ նորանշանակ նախարար Սուրեն Պապիկյանին, պատասխանել են, որ ՀՀ և ՌԴ ՊՆ-ների միջև փաստաթուղթ ստորագրվել է, սակայն, գաղտնիության ռեժիմով պայմանավորված, չի կարող հրապարակվել։

В документе, подписанном министрами обороны Армении и России в декабре 2020 года, не упоминаются решения об отводе армянских войск в направлении Сюника на несколько километров. Об этом в интервью Общественному телевидению РА заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, комментируя заявления представителей оппозиционной фракции.
«Мы публично рассказали практически обо всех процессах, которые произошли после 9 ноября, премьер-министр сказал, почему он принял решение об отводе войск. Документ совсем о другом, меня удивляет, что через год оппозиция сделала открытие. Суть документа заключалась в том, что Республика Армения продолжит использовать эту дорогу до тех пор, пока у нее не появится альтернативный путь. В ноябре в Армении было завершено строительство альтернативной дороги, и Азербайджан объявил, что установит таможенные посты на дороге Горис-Капан. Мы говорили об этом, и удивительно, что оппозиция разоблачает известные факты», – сказал он.
Депутаты фракции НС «Армения» Гегам Манукян и Анна Григорян на пресс-конференции в парламенте 20 декабря заявили, что на их запросы в различные ведомства относительно приказа об отводе армянских войск и его обстоятельств были даны противоречивые ответы. В ответ на запрос Манукяна, адресованный бывшему министру обороны Аршаку Карапетяну, министр заявил, что этот вопрос не входит в компетенцию Минобороны, а начальник Генштаба Артак Давтян на тот же вопрос ответил, что это произошло после встречи министров обороны Армении и России в декабре 2020 года.