Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հղել Փարիզին՝ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսի` Ստեփանակերտ այցի պատճառով։
Այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ, Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսը մեկնել է Արցախ։ Պեկրեսը հավակնում է դառնալ Ֆրանսիայի առաջին կին նախագահը և մտադիր է մասնակցել 2022 թվականի ընտրություններին։
Ադրբեջանում Ֆրանսիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ, որտեղ նրան բողոքի նոտա է հանձնվել ՝ Վալերի Պեկրեսի «ապօրինի այցի» կապակցությամբ, գրում է Interfax.az-ը։
«Ֆրանսիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին ասվել է, որ այդ գործողությունները վնասում են ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերություններին, ինչպես նաև լրջորեն վնասում են Ֆրանսիայի հեղինակությանը տարածաշրջանում և այն դերին, որն այդ երկիրը կարող է ունենալ հակամարտության ավարտից հետո հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է նաև, որ Վալերի Պեկրեսն ու նրան ուղեկցող Ֆրանսիայի քաղաքացիները ներառվել են Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում»։
«Վալերի Պեկրեսը մեկնել է Լեռնային Ղարաբաղ։ Այնտեղ նա հանդիպումներ է ունեցել տեղի քաղաքական գործիչների հետ։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ այցը չի լուսաբանվել Հայաստանում գտնվող ֆրանսիական լրատվամիջոցների մեծ մասի կողմից, այդ թվում France TV-ի կողմից», – ասվում էր France TV-ի մեկնաբան Ժուլյեն Նենիի թվիթերյան գրառման մեջ։
Հայաստանում Պեկրեսին ընդունել են ՀՀ նախագահն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, նա հանդիպում է ունեցել նաև ԱԳ նախարարի և Ազգային ժողովի խոսնակի հետ։

Азербайджан вручил ноту протеста временному поверенному в делах Франции в связи c визитом кандидата в президенты Франции Валери Пекресс в столицу Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Степанакерт.
Находящаяся с визитом в Армении кандидат в президенты Франции, руководитель столичного региона Иль-де-Франс Валери Пекресс посетила Нагорный Карабах. Пекресс намерена стать первой женщиной-президентом Франции, она будет участвовать в выборах 2022 года.
Временный поверенный в делах Франции в Азербайджане был вызван в МИД Азербайджана, где ему вручена нота протеста в связи c «незаконным визитом» Пекресс в Карабах, говорится в заявлении МИД Азербайджана, пишет Interfax.az.
«До сведения поверенного было доведено, что данные действия наносят вред азербайджано-французским двусторонним связям, а также серьезно повредили репутацию Франции в регионе и той роли, которую она может сыграть в нормализации азербайджано-армянских отношений после завершения конфликта», – говорится в сообщении.
МИД Азербайджана подчеркивает, что Пекресс и сопровождавшие ее граждане Франции включены в «черный список» МИД Азербайджана.
Валери Пекресс посетила Нагорный Карабах, где встретилась с местными политическими лидерами. Поездка не освещалась большинством присутствующих в Армении французских СМИ, включая France TV, по соображениям безопасности.