ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Ռոբերտ Քոչարյանը, տարեվերջյան մամուլի ասուլիսի ժամանակ որպես կատարյալ ձախողում գնահատելով 2021-ը, նշել է, որ այս տարվա ընթացքում ոչ մի հարց չի բարելավվել։
Երկրորդ նախագահը նշել է, որ իշխանությունները խոսում են 40 քկմ տարածքի մասին, որը թշնամու վերահսկողության տակ է, բայց իրականում չենք վերահսկում շատ ավելի մեծ տարածքներ, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
«GPS-ով սահմանագծումը բերեց նրան, որ ադրբեջանական զորքերը դիրքավորվել են ենթադրյալ իրենց սահմանի բերանով։ Մենք ստիպված ենք եղել առնվազն հետ քաշվել 500 մետրից մինչև 1-1․5 կմ, որոշ տեղերում մի քիչ ավելի շատ։ Նույնը կատարվել է Վարդենիսի հատվածում, նաև Նախիջևանի հատվածում։ Ամբողջ այդ տարածքը՝ իրենց դիրքերից մինչև մեր դիրքեր, մեր կողմից չեն վերահսկվում։ Ստացվում է՝ մենք կորցրել ենք վերահսկողությունը ոչ միայն այդ 40 քկմ տարածքի նկատմամբ, այլ տասնապատիկ ավելի մեծ տարածքների նկատմամբ»,-ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Վերջինս հավելել է, որ այս տարի կորցրել ենք կարևորագույն ճանապարհների օգտագործման հնարավորությունը։ Նա նշել է, որ տարվա ընթացքում ոչինչ չի արվել բանակի մարտունակությունը բարձրացնելու համար։
«2-3 դիրքի համար մարտական գործողությունների ժամանակ 30-ից ավելի գերի ունենալը խոսում է բանակում լրջագույն խնդիրների մասին։ Այդպես չի լինում»,-ասել է Քոչարյանը։

Leader of the opposition Armenia alliance, ex-President Robert Kocharyan has described the year 2021 as a "complete failure", maintaining that nothing has improved in the past 12 months.
Addressing an end-of-the-year press conference on Monday, December 27, Kocharyan said that the authorities are talking about 40 square kilometers being under Azerbaijani control, but in reality the Armenian side has lost control over much larger areas.
Lawmaker from the ruling Civil Contract party Eduard Aghajanyan said in mid-November that the Azerbaijani military has occupied about 41 square kilometers of the territory of Armenia since violating the country's border in May.
"The demarcation with the use of GPS systems has led to the fact that the Azerbaijani troops have been positioned on the edge of their supposed border. We had to retreat at least from 500 meters to 1-1․5 km, in some places a little more. The same happened in the sections of Vardenis and Nakhijevan," Kocharyan said, according to Pastinfo.
"The whole area, from their positions to ours, is not controlled by us. We have lost control not only over that 40 square kilometers, but also over dozens of times larger areas."
The former President added that Armenia has lost the opportunity to use key roads and noted that nothing has been done during the year to increase the capacity of the army.