Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում։
«Հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակվել Հայաստանի հետ կարգավորման վերաբերյալ։ Առաջին հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում։ Հուսով ենք, որ Հայաստանը կգործի միջազգային իրավունքի շրջանակում»,-ասել է Չավուշօղլուն Անկարայում լրագրողների հետ հանդիպմանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հավելել է, որ Ստամբուլ-Երևան ավիաչվերթերը կմեկնարկեն առաջիկա օրերին։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն իր հերթին հայտարարել է, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպման ժամկետի վերաբերյալ պայմանավորվածություն չկա։ Նա հավելել է, որ քննարկվում է հանդիպումը Մոսկվայում անցկացնելու հնարավորությունը։
Չավուշօղլուն, անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, ասել էր, որ Ադրբեջանը միշտ անուղղակի կերպով կլինի այդ գործընթացի մեջ:
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ Անկարան Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի Վաշինգտոնում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչին: Իսկ ՀՀ-ն կներկայացնի ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Первая встреча представителей Турции и Армении по нормализации отношений пройдет в Москве. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
«Назначены спецпредставители по нормализации с Арменией. Первая встреча будет в Москве. Надеемся, что Армения будет действовать а рамках международного права», – сказал Чавушоглу журналистам в Анкаре, пишет РИА Новости.
Он добавил, что авиарейсы между Стамбулом и Ереваном откроются в ближайшие дни.
В свою очередь официальный представитель МИД РА Ваан Унанян заявил, что на данный момент нет договоренности о дате встречи спецпредставителей Армении и Турции. Он добавил, что обсуждается возможность проведения встречи в Москве.
Касаясь процесса нормализации армяно-турецких отношений, Чавушоглу сказал, что Азербайджан всегда будет косвенно участвовать в этом процессе.
Ранее в декабре Чавушоглу заявил, что для нормализации отношений с Арменией стороны скоро взаимно назначат спецпредставителей.