Արցախի Ազգային ժողովը, վերահաստատելով ԱՀ ժողովրդի և իշխանությունների դիրքորոշումը Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանության և անկախության հարցում հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ անընդունելի է առանց Արցախի իշխանությունների տեսակետը հաշվի առնելու դիրքորոշում հայտնելը, քանի որ երկրի ապագայի հարցով որոշում ընդունելու իրավասություն ունեն միայն ԱՀ քաղաքացիների կողմից ընտրությունների միջոցով ձևավորված իշխանությունները։
«Ղարաբաղյան հիմնախնդրի տարեգրության ամբողջ ընթացքում պարբերաբար շրջանառվում են հիմնախնդրի էությունը խեղաթյուրող և նենգափոխող հայտարարություններ, որոնք բարդացնում ու խճճում են հակամարտության համապարփակ և վերջնական կարգավորման գործընթացը։ Անթույլատրելի ենք համարում տարբեր քաղաքական ուժերի և գործիչների կողմից Արցախի սուբյեկտայնությունը, նրա հայկական ապագան կասկածի տակ դնող կամ նվազեցնող ցանկացած հայտարարություն։ Տարակուսելի է, որ վերջին նման հայտարարությունը հնչել է ՀՀ վարչապետի կողմից՝ դեկտեմբերի 24-ին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հարցերին պատասխանելու ընթացքում։
Արցախի ճակատագիրը որևէ քաղաքական ուժի մենաշնորհը չի եղել և չի լինելու։ Արտահայտելով Արցախի Հանրապետության հանրային և քաղաքական լայն շրջանակների կարծիքն ու դիրքորոշումը՝ մեր անհամաձայնությունն ու վրդովմունքն ենք հայտնում հարցազրույցի ընթացքում հնչած մի շարք վնասակար և վտանգավոր ձևակերպումների ու գաղափարների առթիվ։
Մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ 1988 թ. ազգային- ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման արդյունքների ֆոնին հնչեցվում են ձևակերպումներ, որոնք կասկածի տակ են դնում 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հռչակված և միջազգային իրավունքի նորմերին լիովին համապատասխան ձևավորված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության գոյությունը և նրա տևական պայքարը միջազգային ճանաչման հասնելու ուղղությամբ։
Նախորդ տարիների բանակցային գործընթացում հայկական կողմերի իրավական և քաղաքական հիմքերը և մեր ազգային շահերի պաշտպանությունն այդ համատեքստում որևէ հակասության մեջ չէր մտնում միջազգային կառույցների և միջնորդների ներկայացրած դիրքորոշումների հետ։
Այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը երբեք չի անտեսվել միջնորդների կողմից նախկինում ներկայացված առաջարկություններում, հաստատվում է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տրված պարզաբանումներում։
Բանակցային գործընթացում տարբեր տարիների քննարկված աշխատանքային տարբերակների և բանակցային ձևաչափի հնարավոր փոփոխման մասին շահարկումները մտահոգիչ և վտանգավոր են։
Անընդունելի ենք համարում Արցախի հայկականությունը կասկածի տակ դնող և հնարավոր օտար տարրերի ներկայության կարևորությունը ընդգծող հայտարարությունները, որոնք մերժելի ու պարսավելի են Արցախի ազատության և անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հազարավոր հայորդիների հիշատակի դիմաց։
Գլուխ խոնարհելով արցախյան գոյապայքարի բոլոր նահատակների առջև, միաժամանակ երախտագիտություն ենք հայտնում համայն հայությանը, մասնավորապես ՀՀ մեր հայրենակիցներին՝ Արցախի կողքին կանգնելու, նրա տառապանքներն ու զրկանքները միասին կիսելու համար:
Հայկական երկու հանրապետությունների եղբայրական փոխհարաբերությունների հիմքում տարիներ շարունակ անխափան գործել է դեռևս 1992թ. հուլիսի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի ընդունած որոշումը, որը հստակ սահմանել է միջազգային հանրության լիիրավ անդամ Հայաստանի Հանրապետության վերաբերմունքը միջազգային ճանաչման ձգտող Արցախի Հանրապետության նկատմամբ: Այդ որոշմամբ ՀՀ-ը պարտավորվում է «հետևողականորեն սատար կանգնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը և նրա բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը»: Սահմանվում է նաև, որ «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»: Այս բանաձևն արդիական է նաև այսօր»,-ասվում է ԱՀ ԱԺ հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ և դրանց առթիվ մտահոգություններին հատկապես արցախահայության շրջանում, հայտարարել է, որ միայն Արցախի Հանրապետության իշխանություններն են լիազորված խոսելու Արցախի բնակչության անունից։

The parliament of Nagorno-Karabakh (Artsakh) on Monday, December 27 adopted a declaration, slamming statements that "diminish the subjectivity of Artsakh and its Armenian future".
The declaration was adopted amid a spat between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Karabakh President Arayik Harutyunyan. Pashinyan said in a virtual press conference that the Nagorno-Karabakh Autonomous Republic has never been viewed as an Armenian entity, but as an Armenian and Azerbaijani entity, at least in terms of population. Harutyunyan said in response that only the authorities of Artsakh are authorized to speak on behalf of the population of Artsakh.
The Karabakh lawmakers said throughout the chronicle of the Karabakh conflict, statements distorting and falsifying the essence of the problem have regularly been circulated, which complicate and entangle the process of comprehensive and final settlement of the conflict.
"It is confusing that the last such statement was made by the Prime Minister of the Republic of Armenia. The fate of Artsakh has never been and it will not be the monopoly of any political force. We express our disagreement and frustration on a number of harmful, distorted formulations and ideas voiced during the interview," the declaration said.
"The fact that against the background of Karabakh movement, the results of the 1988 national liberation struggle, formulations are heard, which question the existence of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) Republic, proclaimed on September 2, 1991, which is fully acting in line with the norms of international law and its ongoing struggle for international recognition, is a matter of concern.
"The negotiation process of previous years, the legal and political framework of the Armenian parties, in the context of protecting our national interests, did not contradict the positions presented by international structures and mediators.
"The fact that the status of Nagorno-Karabakh has never been ignored in the proposals previously submitted by the mediators, is confirmed in the clarifications given by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
"The working options discussed in the negotiation process of different years, speculations about a possible change in the negotiating framework are imaginary and false tricks to obscure the public consciousness, to distort the realities.
"We consider inadmissible the statements questioning the Armenian origin of Artsakh and emphasizing the importance of the presence of possible foreign elements. Such statements are reprehensible and worthy condemnation in the memory of the thousands of Armenians who sacrificed their lives for the freedom and independence of Artsakh.
"Bowing down to the memory of all those perished in the Artsakh struggle for survival, at the same time, we express our gratitude to all Armenians, particularly to our compatriots in Armenia, for standing by Artsakh, sharing its sufferings and deprivations.
"For many years, the fraternal relations between the two Armenian republics have been based on the decision adopted by the Supreme Council of the Republic of Armenia on July 8, 1992, which clearly defined the attitude of the Republic of Armenia, a full member of the international community, towards the Artsakh Republic, which is striving for international recognition. With this decision, the Republic of Armenia undertakes to "consistently support the Nagorno Karabakh Republic and the protection of the rights of its population". It is also defined to «consider any international or domestic document, where the Nagorno Karabakh Republic is mentioned as part of Azerbaijan, unacceptable for the Republic of Armenia». This resolution is still relevant today.
"The Republic of Artsakh National Assembly, reaffirming the determination of the people and authorities of Artsakh on the sovereignty and independence of the Artsakh Republic, declares unacceptable expressing a position without taking into account the point of view of the Artsakh authorities, as only the legitimate authorities formed by the citizens of the Artsakh Republic through elections have the right to make decisions on the future of Artsakh.