Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, խոսելով տարածաշրջանային խնդիրներից, հայտարարել է, որ և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շահագրգռված են, որ տարածաշրջանում խաղաղություն լինի։
«Նրանք շահագրգռված են, որ իրենց հարաբերությունները նոր փուլ թևակոխեն՝ խոսելու համար խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերի, էներգետիկայի, առևտրի մասին։ Եվ եթե արդյունքում երեք երկրները կարողանան հաջողության այդպիսի բազմաթիվ օրինակներ ստեղծել, դա օգուտ կբերի բոլոր երեքին և տարածաշրջանին»,-ասել է Ղարիբաշվիլին, գրում է Sputnik Georgia-ն։
Նա հավելել է, որ լավ հարաբերություններ ունի ինչպես Փաշինյանի, այնպես էլ Ալիևի հետ։
«Մենք շատ բաց, եղբայրական և բարեկամական հարաբերություններ ունենք և բաց շփում։ Կարծում եմ՝ դա հնարավորություն կտա այս իրավիճակն օգտագործել տարածաշրջանում նոր իրողություն ստեղծելու համար»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Խոսելով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին՝ Ղարիբաշվիլին ասել է, որ Թուրքիան Վրաստանի ռազմավարական գործընկերն է և ուժեղ խաղացող տարածաշրջանում, և այդ հարաբերությունները պետք է պահպանել։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев заинтересованы в том, чтобы в Закавказье установился мир. Об этом заявил в эфире телеканала «Имеди» премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили.
«Я лично приложил много усилий для этого процесса. Я много раз разговаривал с президентом Алиевым, премьер-министром Пашиняном, выступая с этой инициативой. У Грузии всегда было и остается правильное место и роль на Кавказе, и мы должны укреплять это направление», – сказал Гарибашвили.
Он отметил, что главы Армении и Азербайджана стремятся перевести отношения двух стран на новый уровень, когда можно будет обсуждать инфраструктурные, торговые, экономические и другие проекты. Гарибашвили считает, что он играет в этом важную роль.
«Если мы достигнем такого успеха между тремя странами (подписание гуманитарного соглашения), это поможет Азербайджану, Армении, Грузии и всему региону», – отметил он.
Тбилиси неоднократно выступал с предложением предоставить площадку для переговоров между Ереваном и Баку. Алиев и Пашинян при этом заявляли, что видят важную роль России в качестве посредника.