Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպմանը քննարկել է մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ կապված Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապության հետ:
Պաշտպանը կարևորել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության հետ արդյունավետ համագործակցությունը, շնորհակալություն հայտնել ՌԴ-ում գտնվող մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցերով տեղեկությունների օպերատիվ փոխանակման հաստատված համատեղ աշխատանքի համար:
ՄԻՊ-ը բարձր է գնահատել նաև ՌԴ-ում մարդու իրավունքների դաշնային հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովայի հետ ձևավորված ու լիարժեք փոխադարձ վստահության վրա հիմնված բարձր մակարդակի հարաբերությունները:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակելու գործակցությունը և տեղեկությունների փոխանակումը մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում:
Ավելի վաղ իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտնել է, որ այս պահին Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների հաստատված թիվը մոտ 50 է, իսկ ոչ պաշտոնականացված՝ ևս 80։

Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan and Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin have discussed a number of issues, including the urgency of the return of Armenian prisoners of war still being held in Azerbaijan.
Tatoyan noted the effective cooperation with the Russian Embassy in Armenia, thanked for the joint work on the exchange of information on the protection of the rights of Armenians in Russia.
The Human Rights Defender also praised the relations with the Federal Commissioner for Human Rights in Russia Tatiana Moskalkova, which he said are based on mutual trust.
The parties agreed to continue cooperation and exchange of information in the field of human rights.