2021 թվականին Մոսկվան ակտիվորեն նպաստել է Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորմանը։ Այդ մասին ասվում է 2021-ի արտաքին քաղաքական հիմնական արդյունքների մասին ՌԴ արտգործնախարարության զեկույցում։
Նշվում է, որ ՌԴ-ն աջակցել է նաև այնպիսի հարցերում, ինչպիսիք են ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծումը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը, տեղեկացնում է Mid.ru-ն:
Նշվում է նաև, որ դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել «3+3» ձևաչափով (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, ինչպես նաև Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) խորհրդակցական տարածաշրջանային հարթակի առաջին հանդիպումը, առայժմ առանց Վրաստանի մասնակցության:
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ռազմական գերատեսչությունում կայացած խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահները կատարել են բարդ առաջադրանքներ՝ բաժանել են հակամարտող կողմերին և նպաստել են իրավիճակի հանդարտեցմանը։ «Տեղակայելով մեր խաղաղապահներին՝ կարողացանք հանդարտեցնել իրավիճակը, և այժմ արդեն պլանային աշխատանք է կատարվում։ Հիմա արդեն կարելի է այն պլանային համարել։ Աստիճանաբար կյանքը վերադառնում է այդ տարածաշրջան»,- ասել է նա:

Russia has vigorously promoted the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan throughout 2021, the Russian Foreign Ministry said in its foreign policy summer for the passing year on Tuesday, December 28.
Moscow cited the solution of such tasks as the creation of a bilateral Commission on the delimitation of the Azerbaijani-Armenian border with its subsequent demarcation, as well as the unblocking of economic and transport links in the South Caucasus.
The Foreign Ministry also recalled the December 10 meeting of the Consultative Regional Platform, "without the participation of Georgia for now".
The regional platform, initially dubbed "3+3", was supposed to serve as a cooperation mechanism between Armenia, Azerbaijan, Georgia, Iran, Russia and Turkey. However, Georgia has already opted out of it, and the mechanism is now referred to as "3+2".