Դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան ժամը 07։30-ի սահմաններում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հաղորդվել է Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքի 1971թ. ծնված բնակիչ Արմեն Աբրիկի Վերդյանի անհայտ կորելու մասին, տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը։
Ահազանգի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱՀ հիշյալ քաղաքացին առավոտյան Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ և Ուղտասար համայնքների հատվածում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի:
Դեպքի մասին անմիջապես հաղորդվել է ռուս խաղաղապահներին, ովքեր պարզել ու հավաստիացել են մեր քաղաքացու անվտանգության մեջ: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում ԱՀ քաղաքացուն հայկական կողմին վերադարձնելու ուղղությամբ:
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը միջոցներ է ձեռնարկում մոլորվելու արդյունքում ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված արցախցուն վերադարձնելու ուղղությամբ։

29 Декабрь 2021 - 12:04 AMT
Служба национальной безопасности Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) принимает меры по возвращению гражданина Арцаха, который заблудился и по ошибке оказался на территории, контролируемой ВС Азербайджана. Об этом сообщает Служба национальной безопасности Республики Арцах.
Отмечается, что 29 декабря около 07:30 утра поступило сообщение об исчезновении Армена Абриковича Вердяна 1971 г. р., жителя общины Айгестан Аскеранского района. В результате принятых по тревоге мер выяснилось, что упомянутый гражданин утром заблудился и по ошибке оказался на территории между общинами Нахичеваник и Ухтасар Аскеранского района, подконтрольном Вооруженным силам Азербайджанской Республики.
«Об инциденте немедленно сообщили российским миротворцам, которые выяснили и заверили в безопасности нашего гражданина. Ведутся переговоры о возвращении гражданина Республики Арцах армянской стороне», – говорится в сообщении СНБ.