Դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան ժամը 07։30-ի սահմաններում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հաղորդվել է Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքի 1971թ. ծնված բնակիչ Արմեն Աբրիկի Վերդյանի անհայտ կորելու մասին, տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը։
Ահազանգի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱՀ հիշյալ քաղաքացին առավոտյան Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ և Ուղտասար համայնքների հատվածում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի:
Դեպքի մասին անմիջապես հաղորդվել է ռուս խաղաղապահներին, ովքեր պարզել ու հավաստիացել են մեր քաղաքացու անվտանգության մեջ: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում ԱՀ քաղաքացուն հայկական կողմին վերադարձնելու ուղղությամբ:
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը միջոցներ է ձեռնարկում մոլորվելու արդյունքում ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված արցախցուն վերադարձնելու ուղղությամբ։

A citizen of Artsakh (Nagorno-Karabakh) has found himself in territories under Azerbaijan's control after losing his bearings near the new line of contact, the National Security Service of the Artsakh revealed, adding that the Armenian side is taking measures to return the civilian home.
The NSS was reported on the disappearance of Armen Verdyan (b. 1971), a resident of Aygestan community of Askeran region, on Wednesday, December 29 morning.
After discovering that Verdyan had been detained by the Azerbaijani military, the Artsakh law enforcers informed the Russian peacekeeping contingent deployed in the region about the incident. Negotiations are currently underway, the NNS added.
In early December, Seyran Sargsyan, another Karabakh civilian, was captured and murdered by the Azerbaijani armed units while working in the field. At least a dozen Karabakh residents have been killed or injured by Azerbaijan since the end of the war in November 2020.