Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցերի հանձնաժողովը շուտով կարող է ստեղծվել։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
Նա հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման գծով երկկողմ հանձնաժողով ստեղծել՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ելնում ենք նրանից, որ դա տեղի կունենա մոտ ապագայում։ Անհաղթահարելի խոչընդոտներ այդ պայմանավորվածության իրականացման ճանապարհին չկան»,- ասել է նա։
ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը նշել է, որ Ռուսաստանն ընթացիկ տարվա մայիսին հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում իրավիճակի սրման հենց սկզբից հանդես է եկել որպես միջնորդ՝ առաջարկելով իր օգնությունը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև համապատասխան բանակցային գործընթացի մեկնարկի հարցում։
«Նշեմ, որ միջադեպերն անմիջական կապ չունեն ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտու հետ։ Խնդիրը ժառանգություն է մնացել խորհրդային տարիներից և պայմանավորված է երկու երկրների միջև սահմանի ամբողջ երկայնքով պատշաճ միջազգային իրավական ձևակերպման բացակայությամբ»,- ասել է նա։
Նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումից հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ մինչև տարեվերջ դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի մեխանիզմներ կստեղծվեն։

A commission on the delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan could be created "soon", Russian Deputy Foreign Minister Andrei Rudenko said in an interview with RIA Novosti.
He recalled that the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia agreed on November 26 to create a bilateral commission on the delimitation of the state border between Armenia and Azerbaijan, with advisory assistance from Russia.
“We presume that this will happen soon. We do not see any insurmountable obstacles to the implementation of this agreement at the highest level,” said the deputy head of the Russian Foreign Ministry.
Rudenko noted that from the very beginning of the escalation of the situation on certain sections of the Armenian-Azerbaijani border in May, Russia has been acting as a mediator, offering its assistance in launching the corresponding negotiation process.
According to the Deputy Minister, the incidents are not directly related to the zone of responsibility of the Russian peacekeepers. The problem was inherited from Soviet times and is due to the lack of proper international legal registration of the state border between the two countries.