Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, ամփոփելով տարին, ասել է, որ պետական կառավարման համակարգից 2021 թ. շատ լուրջ ջանքեր են պահանջվել ՀՀ և նրա շուրջ իրավիճակը կառավարելի պահելու համար։
«Արտաքին միջավայրում մենք շատ լուրջ խնդիրներ ունեցանք և շարունակում ենք ունենալ: 2021 թվականի մայիսից սկսած Սոթք-Խոզնավար հատված ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման փաստը, դրանից բխող հետևանքները, նոյեմբերի 16-ին տեղի ունեցած միջադեպը ընդգծում են անվտանգային միջավայրում մեր ունեցած խնդիրները»,- ասել է նա:
Փաշինյանն ասել է նաև, որ Հայաստանին վերաբերող տարածաշրջանային որոշումների կայացումը հաճախ կամ գրեթե միշտ միայն մեզնից չէ կախված։
«Պիտի բոլոր ջանքերը ներդնենք, որպեսզի 2022 թվականը լինի վերելքի և վերածննդի տարի»,-հավելել է նա:
Փաշինյանն ասել է նաև, որ պատերազմի հետևանքները դեռ երկար են զգացնել տալու և պետք է քայլ առ քայլ հաղթահարել այդ վիճակը, փորձել լուծել բոլոր խնդիրները:

Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday, December 30 the "very serious efforts were required" in 2021 to keep the situation in and around Armenia manageable.
Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday that Armenia has been facing serious challenges in the "external environment".
"The incursion of the Azerbaijani armed forces into the Sotk-Khoznavar sector since May 2021, the ensuing consequences, and the incident on November 16 underscore our security concerns," Pashinyan said.
Pashinyan said that the decision-making of regional issues concerning Armenia "often or almost always does not depend on us alone." The PM added that the consequences of the war will be felt for a long time, and that the nation needs to overcome the situation step by step.