ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոն ողջունել է 5 հայ գերու վերադարձը և կոչ արել անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող բոլոր գերեվարվածներին: Հայտարարությունը հրապարակվել է Բյուրոյի Twitter-ի էջում։
«Կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել մնացած բոլոր պահվող անձանց, իրականացնել աճյունների փոխանակում և անհետ կորածների հաշվառում։ Մենք ընդգծում ենք պահվող անձանց հետ մարդասիրական վարվեցողության կարևորությունը՝ ըստ միջազգային պարտավորությունների»,- ասված է գրառման մեջ:
Հունգարիայի կառավարության միջնորդությամբ 5 հայ ռազմագերի է վերադարձել հայրենիք։ Ադրբեջանի Ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով պետհանձնաժողովին հղումով հայտնում է, որ հայրենադարձված քաղաքացիները գերեվարվել էին նոյեմբերի 16-ին՝ երկու երկրի սահմանին վերջին բախումների ժամանակ:

Бюро Госдепартамента США по Европе и Евразии призывает Азербайджан к немедленному освобождению всех удерживаемых армянских пленных.
Как говорится в сообщении ведомства, Бюро Госдепа приветствует возвращение из Азербайджана еще 5 военнопленных армян, взятых в плен 16 ноября.
«Мы призываем к немедленному освобождению всех других военнопленных армян, обмену телами и установлению судьбы без вести пропавших. Мы требуем гуманного обращения с пленными в соответствии с международными обязательствами», – заявило Бюро по делам Европы и Евразии.
29 декабря при посредничестве венгерского правительства в Армению из Азербайджана вернулись 5 армянских военнопленных.