ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ՀՀ հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցչի նշանակմանը, ասվում է Պետդեպարտամենտի կայքում։
Կողմերը քննարկել են նաև համակարգման կարևորությունն Ուկրաինայում «ռուսական էսկալացիայի սպառնալիքի հանդեպ, երկկողմ գործակցության խորացման հնարավորությունը որպես ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցներ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լուծման համար»։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարարը հայտարարել էր, որ ՀՀ և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը կայանալու է Մոսկվայում, հավանաբար՝ հունվարին։

Госсекретарь США Энтони Блинкен в ходе беседы с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу затронул вопрос назначения Турцией специального посланника для обсуждения процесса нормализации отношений с Арменией. Об этом сообщает пресс-служба Госдепа США.
Отмечается, что собеседники обсудили также важность продолжения координации в отношении угрозы российской эскалации на Украине, возможности углубления двустороннего сотрудничества в качестве союзников по НАТО для решения вопросов, представляющих взаимный интерес.
27 декабря Чавушоглу заявил, что первая встреча специальных представителей Турции и Армении по вопросам урегулирования отношений может пройти в Москве, предположительно, в январе.
Ранее стало известно, что турецким спецпредставителем на переговорах по процессу армяно-турецкого диалога стал опытный дипломат, экс-посол Турции в США Сердар Кылыч.