Արցախից տեղահանված ընտանիքներից ևս մեկը բնակարանամուտ է նշել: Բոլոր առումներով բարդ տարի հաղթահարած ընտանիքները սկսել են աստիճանաբար վերադառնալ կյանքի բնականոն հուն: Այդ հարցում, բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում, նրանց աջակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը»: Գործընկեր կազմակերպությունները հնարավորինս աջակցել են պատերազմի հետևանքով անօթևան դարձած, Արցախից ժամանած և տարբեր մարզերում վարձակալությամբ բնակվող ընտանիքներին: Թիրախային մյուս՝ սոցիալապես անապահով խումբը ևս մնացել է ուշադրության կենտրոնում:
Ընթացիկ տարում, միայն Արարատի մարզում աջակցություն է ստացել Արցախից տեղահանված հինգ ընտանիք: Ջրահովիտում բնակություն հաստատած Կարապետյանների ընտանիքն այդ ցանկում ներառվածներից մեկն է:
«1998 թվականից ապրել ենք Արցախի Քաշաթաղի շրջանում: Պատերազմի ժամանակ երեխաներիս հետ տեղափոխվեցի, իսկ ամուսինս մնաց առաջնագծում: Պատերազմի ավարտից հետո, երբ հասկացանք, որ այլևս գնալու տեղ չունենք, որոշեցինք հիմնավորվել այս գյուղում: Փոքր խնայողություն ունեինք, հող գնեցինք, սակայն հույս չունեինք, որ կկարողանանք շինարարություն սկսել ու առավել ևս՝ ավարտել այն: Այսօր այնքան երջանիկ ենք, որ արդեն ավարտուն հարկի տակ կարող ենք հյուրընկալել մեզ աջակցողներին, ում օգնությամբ այս հրաշքն իրական դարձավ»,- ասել է ընտանիքի մայրը՝ Գայանեն:
Տարիներ շարունակ, երկրին և հասարակությանն օգտակար լինելու՝ գործընկերների պատրաստակամությունը, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության դրսևորման լավագույն օրինակներից է:
«Երբ գալիս է տարին ամփոփելու ժամանակը, մեր գործընկերների հետ հետադարձ հայացքով փորձում ենք գնահատել համատեղ իրականացրած աշխատանքը: Մեզ համար այդ արդյունքն արտահայտվում է թվերով և մարդկային ճակատագրերով: Առաջինը կարևոր է մեր կատարած ներդրումների շահավետությունը գնահատելու համար: Առավել կարևոր է մեր հայրենակիցների աչքերում վերականգնված հավատն ու հույսերը տեսնելը: Դա է բնակարանաշինության ծրագրի կարևոր ձեռքբերումը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ՝ մեր տասնամյա համագործակցության իրական գնահատականը: Շարունակելու ենք մեր համատեղ ծրագրերը՝ լուսավոր կյանքի հավատը այլ ընտանիքների ևս փոխանցելու համար: Ամանորին ընդառաջ, շնորհավորում եմ մեր հայրենակիցներին՝ բոլորին մաղթելով բարօրություն և ամուր տանիք»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս տարի լրացավ Վիվա-ՄՏՍ-ի հետ մեր համագործակցության տասնամյակը, որի ընթացքում ծրագրի շրջանակում բնակարանաշինության խնդիր է լուծվել 391 ընտանիքի համար: Շատերի հետ ենք կիսել ուրախությունը և դեռ շատ ընտանիքների կայցելենք գալիք տարում: Վիվա-ՄՏՍ-ը, ինչպես միշտ, հավատարիմ է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության իր սկզբունքներին, ինչի համար մեր բոլոր ընտանիքների անունից երախտագիտություն եմ հայտնում»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Հայաստանի տասը մարզում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում, Վիվա-ՄՏՍ-ը կատարել է ավելի քան 230 մլն դրամի ներդրում, ինչի արդյունքում 2021 թվականին աջակցություն է ստացել 87 ընտանիք:

The families that have overcome a difficult year in all respects have gradually begun to return to normal life. In this regard, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia have supported them within their housing project. The organizations have provided as much support as possible to the families who have lost homes during the war; those, who have moved from Artsakh (Nagorno-Karabakh) and have rented houses in different regions. The other target group, the socially vulnerable families, remains in the spotlight, too.
In the current year, in Ararat region alone, five families displaced from Artsakh have received support. The Karapetyan family living in Jrahovit is one of those in the list.
“Since 1998, we have lived in Kashatagh region of Artsakh. During the war, I moved to Jrahovit with my children, while my husband stayed on the frontline. After the war ended, we realized that we had nowhere else to go and decided to settle in this village. We had small savings, we purchased a piece of land, but we could not even hope that we would be able to start construction and, moreover, finish it. Today we feel jubilant to host our supporters; it's with their support that this miracle became true,” said Gayane, the mother of the family.
The willingness of partners to be helpful to the country and society over years is one of the best examples of corporate social responsibility.
“As the time comes to sum up the year, we cast a retrospective glance at the work done hand in hand with our partners. The results for us are reflected in figures, and also human destinies. The former is important in terms of evaluating the profitability of the investment. Yet, seeing reviving hope and faith in the eyes of our compatriots is even more important. That is the most crucial achievement of the housing program and the true merit of our decade-long cooperation with the Fuller Center for Housing Armenia. We will continue our joint programs to inspire other families with faith in brighter future. Ahead of the New Year, I congratulate our compatriots wishing everybody well-being and stability to their families,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“This year marks the 10th anniversary of our cooperation with Viva-MTS; during these years, the housing problem of 391 families has been solved within the framework of the program. We have shared the joy with many families, and we will visit many more families next year. As always, Viva-MTS is committed to its principles of corporate social responsibility, for which I convey gratefulness on behalf of all our families,” said Ashot Yeghiazaryan, the President of the Fuller Center for Housing Armenia.
Within the housing project being implemented in the ten provinces of Armenia, Viva-MTS has invested over AMD 230 million, as a result of which 87 families have benefitted in 2021.