Լեռնային Ղարաբաղի, որը պատմականորեն հայկական անկլավ է, 80%-ն այժմ օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից, 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է փախել ավելի քան 91,000 մարդ, որոնց 88%-ը կանայք և երեխաներ էին։ Այդ մասին բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը հայտարարել է Լորդերի պալատում տեղի ունեցած «Փախստականներ. զանգվածային տեղահանումներ» վերնագրով լսումների ժամանակ, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
«Ավելի քան 40,0000 մարդ զրկվել է տներից այնպիսի տարածքներում, ինչպիսիք են Շուշիի և Հադրութի շրջանները, որոնք դեռևս գտնվում են ադրբեջանական զինուժի օկուպացիայի տակ։
Տարածաշրջան այցելելու ցավալի փորձ եմ ունեցել ավելի քան 85 անգամ՝ 1990-ականների և 2020թ․ պատերազմների ժամանակ։ Անցյալ տարվա սեպտեմբերին այցելեցի Հայաստանի Սյունիքի մարզ` ականատես լինելու համար Հայաստանի տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման հետևանքով առաջացած տառապանքներին, ինչը հանգեցրեց տեղի բնակիչների տեղահանությանը հենց Հայաստանի սահմաններում։ Անթիվ փախստականները նկարագրում են հարազատների կորստի ցավը, իսկ Ադրբեջանը նախկինի պես խախտում է 2020թ․ զինադադարի պայմանները՝ ձերբակալելով հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց ու վայրագություններ կատարելով՝ երբեմն սարսափելի գործողություններ նկարահանելու համար բանտարկյալի հեռախոսը վերցնելով, իսկ հետո լուսանկարները նրանց ընտանիքներին ուղարկելով»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ փախստականները նկարագրում են նաև ապրուստի միջոցների, գյուղատնտեսական հողերի, ջրային ռեսուրսների և այլ կենսական ենթակառուցվածքների կորուստը:
«Այնուամենայնիվ, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը գրեթե ոչ մի աջակցություն չեն ստացել բրիտանական կառավարության կողմից: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական խոսնակն անցյալ տարվա մայիսին աներկբայորեն նշեց, որ Ադրբեջանը, չնայած միջազգային հանրության, և մասնավորապես ՄԱԿ-ի կոչերին, թույլտվություն չի տվել Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար օգնության անխոչընդոտ մուտքի համար, և այդ իրավիճակը մնում է նույնը։
Եզրափակելով խոսքս, կարո՞ղ է նախարարը հաստատել, որ Միացյալ Թագավորությունը չի անտեսի օգնության այս ճիչը և կապահովի պատերազմի պատճառով տեղահանված հազարավոր հայերին հրատապ մարդասիրական օգնության տրամադրումը։ Ե՛վ Նիգերիայի Միջին գոտում, և՛ Լեռնային Ղարաբաղում, Մեծ Բրիտանիան չի կարողացել ընդունել, էլ չասած՝ անդրադառնալ զանգվածային տեղահանությունների հիմնական պատճառներին: Հանցագործներն անպատիժ վայրագություններ են իրականացրել: Չի եղել արդարադատություն կամ աջակցություն զոհերի համար: Նախարարին հորդորում եմ ավելի մեծ առաջնահերթություն տալ իմ կողմից մատնանշված խնդիրներին և նմանատիպ իրավիճակներում առաջացող բազմաթիվ այլ խնդիրների»,-ասել է բարոնուհի Քոքսը։ ։

The United Kingdom should ensure the provision of urgent humanitarian assistance to thousands of Armenians displaced by war, Baroness Caroline Cox told a parliament debate on mass displacement on Thursday, January 6.
Baroness Cox said weighed in on the situation in Nagorno-Karabakh and said that 80% of the historically Armenian enclave is now occupied by Azerbaijan.
"In 2020, more than 91,000 people fled to Armenia from Nagorno-Karabakh; 88% of them were women and children. More than 40,000 people were deprived of their homes in areas such as the Shushi and Hadrut regions, which are still under the occupation of the Azerbaijani armed forces," the Baroness said.
"I have had the painful privilege of visiting the region more than 85 times, during the wars in the 1990s and in 2020. Last September, I visited Syunik region in Armenia to witness the suffering caused by Azeri military incursions into Armenian territory, causing displacement of local villagers within Armenia itself. Countless refugees describe the anguish of the loss of loved ones, and Azerbaijan still violates the conditions of the 2020 ceasefire by detaining Armenian prisoners of war and civilians, and perpetrating atrocities, sometimes taking a prisoner’s phone to film horrendous activities, then sending the pictures back to their families."
Cox remembered refugees describing the loss of livelihoods, agricultural lands, water resources, and other vital infrastructure.
"Yet the Armenians of Nagorno-Karabakh have received almost no support from the British Government. The UN Secretary-General’s official spokesperson in May last year unequivocally indicated that it is Azerbaijan that, despite the calls of the international community, and the UN in particular, has not provided permission for unhindered humanitarian access in Nagorno-Karabakh, and that situation remains the same," she said.
"In conclusion, can Minister [Zac Goldsmith] confirm that the UK will no longer turn a deaf ear to this cry for help, and will ensure the provision of urgent humanitarian assistance to the thousands of Armenians displaced by war? In both Nigeria’s Middle Belt and Nagorno-Karabakh, the UK has failed to acknowledge, let alone address, the root causes of mass displacement. Perpetrators have carried out atrocities with impunity. There has been no justice or support for victims and their families. I urge the Minister to give greater priority to the problems I have identified and to many others suffering in similar situations."