Ադրբեջանական զինուժը հունվարի 8-ի առավոտյան կրակոցներ է արձակել Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա համայնքին կից սահմանների ուղղությամբ։ Այդ մասին հայտնել է համայնքի ղեկավար Արտյոմ Երանոսյանը` հավելելով, որ հայկական կողմի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդի կրակոցները լռեցվել են, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Գյուղում կրակոցները պարզ լսվում էին, այնքան հեռվից չէին, որ չլսվեին։ Մոտավորապես Վերին Շորժայի աջ հատվածի կողմում էր։ Կրակոցի ձայները սարերից արձագանքում է, դժվար է որոշել` ինչ տրամաչափի զենքեր են, որտեղից են։ Համենայնդեպս, նրանց մեկի փոխարեն մենք տասը կրակել ենք»,– ասել է Երանոսյանը։
Համայնքի ղեկավարը հայտնել է, որ հայկական կողմից զոհեր և վիրավորներ չկան։ Ադրբեջանական կողմի մասին տեղեկություններ չկան։
Երանոսյանը նշել է, որ սահմանապահ հենակետերը գյուղից մոտ 3 կմ հեռավորության վրա են տեղակայված։
Վերջին անգամ գյուղում կրակոցներ լսվել են Ամանորի գիշերը, համայնքի ղեկավարի խոսքով` դարձյալ հայկական կողմի պատասխան կրակոցների արդյունքում հակառակորդը լռել է։
Սահմանամերձ Կութ համայնքի վարչական ղեկավար Սիմա Չիթչյանն ու Նորաբակի վարչական ղեկավար Վազգեն Ասատրյանը Sputnik Արմենիային հայտնել են, որ իրենց գյուղերի ուղղությամբ կրակոցներ չեն եղել։

Азербайджанские вооруженные силы открыли огонь в направлении армянских позиций села Верин Шоржа Гегаркуникской области Армении. Об этом сообщил глава общины Артем Ераносян, пишет Sputnik Армения.
«Они (азербайджансмкая сторона – ред.) начали стрельбу, и наши ребята подавили огонь. Непонятно, из оружия какого калибра стреляют, но точка, откуда велся огонь, находится в трех километрах от нашего села. Порядка часа велась стрельба», – отметил он.
Ераносян добавил, что выстрелы были слышны и в самом селе. По его данным, у армянской стороны раненых и погибших нет.
Он отметил, что в последний раз азербайджанские вооруженные силы открывали огонь в новогоднюю ночь.
В свою очередь главы администраций сел Кут и Норабак – Сима Читчян и Норабак Вазген Асатрян, отметили, что в направлении их населенных пунктов азербайджанские ВС огонь не открывали.