Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Ղազախստանում զարգացումներին, նշել է, որ դրանք մտահոգիչ և վտանգավոր են ոչ միայն Ղազախստանի, այլև հարևան երկրների ու հարակից տարածաշրջանների համար:
Նա նշել է՝ ակնհայտ է, որ իրավիճակն ապակայունացնելուն, Ղազախստանում և դրա շուրջը ահաբեկչության ու անկայունության գոտի ձևավորելուն միտված ծրագրերի հետևում կանգնած են ծայրահեղական խմբավորումներ ու կազմավորումներ:
«Վերոգրյալի համատեքստում ակներև է նաև, որ գործընթացին ակտիվ մասնակցություն են ունենում պանթուրքիստական ռադիկալ շրջանակները:
ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի և, մասնավորապես, ՌԴ խաղաղապահ առաքելության միանգամայն պատեհաժամ միջամտության շնորհիվ Ղազախստանի պատկան մարմինները հետամուտ են կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարին և դրա չեզոքացմանը:
Այդպիսով՝ հնարավոր դարձավ կանխել Կենտրոնական Ասիայում և հարակից տարածաշրջաններում իրավիճակի ապակայունացումը, ինչը հաստատապես լուրջ սպառնալիք կլիներ նաև Արցախի ու Հայաստանի անվտանգության համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հարությունյանը նշել է, որ ոչ վաղ անցյալում` 2020 թվականի սեպտեմբերին, Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում անհատապես ականատես եղանք ծայրահեղականության և ահաբեկչության ամենադաժան դրսևորումների:
«․․․Նորագույն ժամանակաշրջանի անվտանգային, տնտեսական, էկոլոգիական և բազմաթիվ այլ մարտահրավերները վերահաստատում են, որ ինտեգրացիոն գործընթացների խթանումը, համագործակցության նոր մակարդակի հաստատումը և տարբեր միութենական կառույցների ձևավորումը դարձել են հրամայական և առավել կենսունակ միջոց՝ նվազագույնի հասցնելու տարատեսակ սպառնալիքները և պայքարի արդյունավետ մեխանիզմներ մշակելու դրանց դեմ»,-ասվում է գրառման մեջ:

В Казахстане удалось предотвратить создание непредсказуемой и взрывоопасной ситуации в Центральной Азии, что могло стать весьма серьезной угрозой и для безопасности Нагорного Карабаха и Армении. Об этом заявил президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян.
«Ясно, что за программой, направленной на дестабилизацию ситуации, формирование пояса нестабильности и терроризма в Казахстане и вокруг него, стоят экстремистские группировки и формирования. В контексте вышеизложенного очевидно также, что в этот процесс активно вовлечены и радикальные пантюркистские круги.
Обстоятельства, которые привели к сложившейся ситуации, доказывают, что наиболее действенным и эффективным механизмом предотвращения нарастающей эскалации и недопущения новой трагедии был ввод миротворческих сил Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в Казахстан, решение о котором было принято в соответствии с обращением властей этой страны», – отметил Арутюнян.
Он напомнил, что в сентябре 2020 года, во время крупномасштабной войны, развязанной Азербайджаном, «мы стали свидетелями самых жестоких проявлений экстремизма и терроризма».
«Пример Казахстана и ряда других стран в очередной раз продемонстрировал необходимость выработки скоординированных подходов и расширения практического сотрудничества по вопросам международной и региональной безопасности, в частности против террористических угроз, исходящих от экстремистских организаций и группировок.
И в целом, вызовы современного мира в сфере безопасности, экономики, экологии и во многих других плоскостях доказывают, что углубление интеграционных процессов, налаживание нового уровня взаимодействия и формирование различных союзных структур стали императивом и наиболее действенным способом по минимизации различных угроз и разработке эффективных механизмов борьбы с ними», – заявил президент НКР.