ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հավաքական անվտանգության խորհրդի առցանց նիստում, որը նվիրված էր Ղազախստանում ստեղծված վիճակին և ՀԱՊԿ արձագանքին, հայտարարել է, որ ոչ վաղ անցյալում Հայաստանը ևս բախվել է միջազգային ահաբեկչությանը տարածաշրջանում։
«Ղազախստանում տիրող իրավիճակը հատկապես մտահոգիչ է՝ կապված միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ներգրավվածության մասին տեղեկությունների հետ։ Ոչ վաղ անցյալում մենք ինքներս բախվել ենք մեր տարածաշրջանում օտարերկրյա ահաբեկիչների հայտնվելուն», – ասել է նա։
Փաշինյանը նաև հավելել է, որ ՀՀ-ն ակնկալում է ՀԱՊԿ անդամ պետություններից ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի ավելացում։
«ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության առաջնահերթություններից է ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդումը։ Ելնելով դրանից՝ ակնկալում ենք ՀԱՊԿ անդամ պետություններից այդ ուղղությամբ ջանքերի ավելացում՝ այդ մեխանիզմների հետագա կատարելագործման նպատակով, ինչն, անկասկած, կծառայի անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու կազմակերպության համապատասխան կառույցների ու արձագանքման մեխանիզմի ամրապնդմանը»,-ասել է Փաշինյանը։

Armenia itself has recently faced international terrorism in the region, Prime Minister Nikol Pashinyan told a virtual CSTO summit on Monday, January 10, amid ongoing unrest in Kazakhstan.
In the war against Artsakh (Karabakh) in fall 2020, Turkey supported Azerbaijan militarily, also by transferring terrorist mercenaries from the Middle East to fight against Karabakh. Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian fighters to Azerbaijan. International media publications followed suit, as did reactions from France, Russia, Iran and Syria.
Pashinyan said the CSTO's efforts in Kazakhstan will help the country restore normalcy in the shortest time possible.
"Our priority is the strengthening the crisis response mechanisms within the organization, which will help build up the structure and develop cooperation between countries," he noted.
"CSTO members have already shown a high level of mutual understanding in resolving the situation in Kazakhstan."