Ղազախստանում գտնվող ՀՀ մի քանի քաղաքացի դիմել է ՀՀ դեսպանություն՝ խնդրելու աջակցություն տրամադրելու Ղազախստանից մեկնելու համար՝ նկատի ունենալով երկրում ստեղծված իրավիճակը։ Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
«Մեր դեսպանություն դիմել է մի քանի քաղաքացի, որոնք խնդրել են իրենց օժանդակել՝ երկրից մեկնելու հարցում։ Մեր դեսպանությունը հիմա համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում՝ նրանց աջակցելու համար»,- ասել է Հունանյանը։
Խոսնակը պարզաբանել է, որ խոսքը ՀՀ երկու-երեք քաղաքացու մասին է, որոնք, սակայն, ՀՀ-ում մշտապես չեն բնակվում, պարզապես խնդրել են օժանդակել երկրից դուրս գալու համար։ Հունանյանը չի մանրամասնել՝ ինչ մեխանիզմներով են քաղաքացիներին Ղազախստանից դուրս բերելու։ Հարցին՝ արդյոք նրանք Հայաստան են տեղափոխվելու, Հունանյանը պատասխանել է, որ երկու քաղաքացիները ՀՀ չեն ցանկանում վերադառնալ։
«Դիմումը երեկ երեկոյան, այսօր առավոտյան է ստացվել։ Հիմա պետք է ուսումնասիրեն ու հասկանան՝ ինչպես են անելու։ Երկու հոգու դեպքում՝ նրանք Հայաստան չեն գալու, չեն ցանկանում գալ Հայաստան»։

11 Январь 2022 - 12:24 AMT
Несколько граждан Армении, находящихся в Казахстане, обратились в посольство Армении с просьбой оказать им содействие в выезде из страны, учитывая сложившуюся в республике ситуацию. Об этом сообщил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, пишет «ФактИнфо».
«В наше посольство обратились несколько граждан, которые попросили помочь с отбытием. Наше посольство в настоящее время предпринимает соответствующие шаги для оказания им содействия», – сказал Унанян.
Он пояснил, что речь идет о двух-трех гражданах РА, которые не проживают в Армении на постоянной основе; они просто попросили помочь им выехать из страны. На вопрос, планируют ли они переехать в Армению, Унанян отметил, что двое граждан РА не хотят возвращаться.
«Обращения были получены вчера вечером и сегодня утром. Их предстоит изучить и понять, как быть. Двое из них не прибудут в Армению, они не хотят ехать в Армению», – сказал он.