Ղազախստանում գտնվող ՀՀ մի քանի քաղաքացի դիմել է ՀՀ դեսպանություն՝ խնդրելու աջակցություն տրամադրելու Ղազախստանից մեկնելու համար՝ նկատի ունենալով երկրում ստեղծված իրավիճակը։ Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
«Մեր դեսպանություն դիմել է մի քանի քաղաքացի, որոնք խնդրել են իրենց օժանդակել՝ երկրից մեկնելու հարցում։ Մեր դեսպանությունը հիմա համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում՝ նրանց աջակցելու համար»,- ասել է Հունանյանը։
Խոսնակը պարզաբանել է, որ խոսքը ՀՀ երկու-երեք քաղաքացու մասին է, որոնք, սակայն, ՀՀ-ում մշտապես չեն բնակվում, պարզապես խնդրել են օժանդակել երկրից դուրս գալու համար։ Հունանյանը չի մանրամասնել՝ ինչ մեխանիզմներով են քաղաքացիներին Ղազախստանից դուրս բերելու։ Հարցին՝ արդյոք նրանք Հայաստան են տեղափոխվելու, Հունանյանը պատասխանել է, որ երկու քաղաքացիները ՀՀ չեն ցանկանում վերադառնալ։
«Դիմումը երեկ երեկոյան, այսօր առավոտյան է ստացվել։ Հիմա պետք է ուսումնասիրեն ու հասկանան՝ ինչպես են անելու։ Երկու հոգու դեպքում՝ նրանք Հայաստան չեն գալու, չեն ցանկանում գալ Հայաստան»։

Several Armenian citizens have asked Yerevan's Embassy in Nur-Sultan to help them leave the territory of Kazakhstan, given the situation in the country, Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan has said.
According to a Tuesday, January 11 report from Pastinfo, the Armenian Embassy is currently taking measures to help said citizens.
Hunanyan revealed that "two-three people" have expressed a wish to leave Kazakhstan but they don't want to return to Armenia. The spokesperson added that the authorities have no intention to evacuate Armenian citizens from Kazakhstan on a large scale.
Demonstrations in Kazakhstan started in early January when a protest against a fuel price rise began. They developed into a wider protest against Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev's government and the influence of the former president, 81-year-old Nursultan Nazarbayev.