ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ խստորեն դատապարտելով հունվարի 11-ին ՀՀ արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրետանային միջոցների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ ուղեկցված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, «ինչի հետևանքով զոհվել են ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներ Արթուր Արտյոմի Մխիթարյանը և Ռուդիկ Ռաֆիկի Ղարիբյանը, ևս երկու զինծառայողներ վիրավորվել են» (ըստ ՊՆ-ի վերջին թարմացման՝ հայկական կողմն ունի 3 զոհ և 2 վիրավոր):
«Ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների սադրանքը հերթական դրսևորումն է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ոտնձգությունների, որոնք սկիզբ են առել 2021թ․ մայիսի 12-ից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցմամբ և շարունակվել պարբերական զինված հարձակումներով։
Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն փաստին, որ պաշտոնական Բաքուն, շարունակելով ոտնձգությունները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, խախտում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, և խաթարում տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Հայկական կողմը բազմիցս նշել է, որ իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու միջոցներից մեկը կարող է լինել հայ-ադրբեջանական սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի երկայնքով միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմի գործարկումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
ԱԳՆ-ն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից և կատարել Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ և բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով ստանձնած՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման հանձնառությունը։
Հունվարի 11-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքից հետո սկսված ինտենսիվ փոխհրաձգության գոտում, նույն օրը, կեսգիշերին հայտնաբերվել է ՀՀ ԶՈւ զինծառայող` շարքային Վահան Վաչագանի Բաբայանի (ծնվ. 2003թ.) մարմինը` մահացու հրազենային վիրավորումով: Ավելի վաղ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր 2 զոհի և 3 վիրավորի մասին։ Հունվարի 11-ին՝ ժամը 17։30-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները վերսկսել են կրակը հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելքում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, օգտագործելով նաև հրետանային միջոցներ և անօդաչու թռչող սարքեր։ Հայկական կողմը դիմել է համարժեք գործողությունների։

12 Январь 2022 - 10:55 AMT
МИД Армении: Провокация Азербайджана – очередное проявление посягательства Баку против территориальной целостности РА
МИД Армении выступил с заявлением о нарушении режима прекращения огня вооруженными силами Азербайджана 11 января. В заявлении говорится, что провокация Азербайджана очередное проявление посягательства Баку против территориальной целостности Армении.
«Решительно осуждаем грубое нарушение режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана с применением артиллерии и беспилотных летательных аппаратов на восточном направлении границы Армении сегодня, 11 января, в результате котрого погибли военнослужащие ВС Армении Артур Артемович Мхитарян и Рудик Рафикович Гарибян, и двое военнослужащих были ранены. Выражаем глубокие соболезнования семьям и родным погибших военнослужащих и желаем раненым военнослужащим скорейшего выздоровления
Провокация подразделений азербайджанских вооруженных сил является очередным проявлением продолжающихся посягательств Азербайджана против территориальной целостности Армении, начавшихся 12 мая 2021 года проникновением на суверенную территорию Республики Армении и продолжающихся регулярными вооруженными нападениями», – говорится в заявлении.
Армения обращает внимание международного сообщества на факт, что официальный Баку, продолжая посягательства против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, нарушает основополагающие принципы международного права, в том числе Устав ООН, и подрывает региональную безопасность.
«Армянская сторона неоднократно отмечала, что одним из способов избежать дальнейшего обострения ситуации может быть зеркальный отвод войск с армяно-азербайджанской границы и запуск механизма международного мониторинга вдоль границы.
Призываем азербайджанские власти воздержаться от провокационных действий и выполнить обязательства по установлению стабильности в регионе, взятые на себя трехсторонним заявлением в Сочи и по итогам встречи в Брюсселе», – заявили в МИД РА.
11 января около 15:15 азербайджанские вооруженные силы открыли огонь по армянским военным позициям, расположенным на участке Верхняя Шоржа Гегаркуникской области, в результате чего один военнослужащий получил ранение средней степени тяжести. Около 17:30 азербайджанская сторона с применением артиллерии и беспилотных летательных аппаратов возобновила огонь в направлении армянских позиций, расположенных на указанном участке армяно-азербайджанской границы. Армянская сторона предприняла адекватные действия. С армянской стороны погибли 3 военнослужащих – рядовой Артур Артемович Мхитарян, 2002 г. р., рядовой Ваан Вачаганович Бабаян и младший сержант Рудик Рафикович Гарибян, 2002 г. р., двое ранены.