ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ չի հաջողվի ստվեր գցել Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահների վրա։ Այդ մասին նա ասել է ճեպազրույցում՝ պատասխանելով լրագրողի այն դիտարկմանը, որ Ադրբեջանը սադրանքի է գնացել՝ կրակ բացելով Կարմիր Շուկա, Թաղավարդ և Նախիջևանիկ գյուղերի ուղղությամբ, դրանով կարծես փորձելով ստվեր նետել ռուսական խաղաղապահ առաքելության վրա։
«Եթե նույնիսկ ինչ-որ մեկը ցանկանում է ստվեր գցել մեր խաղաղապահների վրա, դա չի ստացվի՝ նրանց գործունեությունը հստակ է, լավ համակարգված և բխում է ճգնաժամի կարգավորման շահերից»,-ասել է Զախարովան՝ հավելելով, որ ճիշտ կլիներ այս հարցով դիմեին Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչներին:
Զախարովան նշել է նաև, որ խաղաղապահները մշտական կապի մեջ են երկու կողմի հետ և անհրաժեշտության դեպքում հետաքննում են միջադեպերը։
Հունվարի 10-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա և Թաղավարդ համայնքների, Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ համայնքի ուղղությամբ։ Կրակոցները վնաս են հասցրել քաղաքացիական բնակիչներին, իսկ կրակոցներից մեկն էլ եղել է մանկապարտեզից 50 մետր հեռավորության վրա գտնվող տան ուղղությամբ:

Casting a shadow on Russian peacekeepers deployed in Nagorno-Karabakh (Artsakh) will not work, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova told a briefing Thursday, January 14, commenting on such attempts by Azerbaijan.
“Even if someone wants to cast a shadow, it won't work, because their work is clear and well-coordinated, it is in the interests of resolving the crisis,” Zakharova said.
As for the specifics on the shelling of civilians in Nagorno-Karabakh, she said, it would be better to contact the representatives of the peacekeeping contingent who are investigating said incidents "if necessary".
On January 10, the Azerbaijani side fired on civilians and civilian facilities in the communities of Karmir Shuka and Taghavard of the Martuni region and the village of Nakhijevanik of the Askeran region.