Ռուսաստանը լրջորեն մտահոգված է իրավիճակի սրմամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք լրջորեն մտահոգված ենք հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրմամբ: Կոչ ենք անում կողմերին զերծ մնալ ուժային մեթոդների կիրառումից և բոլոր վիճահարույց հարցերը լուծել բացառապես քաղաքական ու դիվանագիտական ճանապարհով»,- ասել է նա:
Զախարովան ասել է, որ երկարաժամկետ առումով տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովման հիմնական դեղատոմսը հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի շուտափույթ գործարկումն է, ինչը ֆիքսվել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2021-ի նոյեմբերին Սոչիում արված համատեղ հայտարարությունում:
«Կարևոր է, որ երկկողմ հանձնաժողով ստեղծվի։ Ռուսաստանը պատրաստ է տրամադրել համակողմանի խորհրդատվական օգնություն»,-ասել է նա։

Russia is concerned about the recent escalation on the Armenian-Azerbaijani border and is calling on the sides to resolve all issues exclusively through political and diplomatic means, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told reporters on Thursday, January 13.
"We are seriously concerned about another escalation on the Armenian-Azerbaijani border. We call on the parties to refrain from using force and resolve all issues exclusively through political and diplomatic means," the diplomat said, according to TASS.
Zakharova noted that the main "recipe" for ensuring a long-term stability and security in the region is the launch of the delimitation of the Armenian-Azerbaijani state border with its subsequent demarcation as soon as possible. She went on to cite the joint statement of the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia in Sochi on November 26, 2021 as a basis for the process.
"It is important to work towards the creation of a relevant bilateral commission. Russia is ready to provide all-round consultative assistance," Zakharova added.