Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը և Սերդար Քըլըչը Մոսկվայում են՝ նրանք ժամանել են ՌԴ ԱԳՆ ընդունելությունների տուն, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հունվարի 14-ին Մոսկվայում նախատեսված է Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացում երկու երկրի հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը:
Հունվարի 13-ին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով հունվարի 14-ին Մոսկվայում կայանալիք ՀՀ և Թուրքիայի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպմանը, ասել է, որ Մոսկվան չի մասնակցելու Երևանի և Անկարայի բանակցություններին։ Նա հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ սատարում են երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը։
Ավելի վաղ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների՝ հունվարի 14-ին ծրագրված առաջին հանդիպմանն ընդառաջ Արմենպրեսի հետ զրույցում ընդգծել էր, որ հայկական կողմի տպավորությամբ Թուրքիայի կառավարությունը նույնպես կիսում է առանց նախապայմանի երկխոսություն սկսելու մոտեցումը։

14 Январь 2022 - 12:04 AMT
Делегации Армении и Турции прибыли в дом приемов МИД РФ в Москве, где 14 января состоится первая встреча спецпредставителей двух стран по нормализации двусторонних отношений, пишет РИА Новости.
Спецпредставителем Армении является зампредседателя армянского парламента Рубен Рубинян, а Турции – бывший посол в США Сердар Кылыч.
13 января официальный представитель МИД России Мария Захарова, касаясь первой встречи представителей Армении и Турции, заявила, что Москва не будет принимать участие в переговорах Ереван-Анкара. Она добавила, что РФ в целом поддерживает нормализацию двусторонних отношений между Арменией и Турцией.
В декабре глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что для нормализации отношений с Арменией стороны скоро взаимно назначат спецпредставителей, также будет открыто чартерное авиасообщение с Ереваном. Министр отмечал, что Анкара рассматривает заявки турецких и армянских авиакомпаний на рейсы Стамбул – Ереван – Стамбул. А министр транспорта и инфраструктуры Турции Адиль Караисмаилоглу заявлял, что турецкая авиакомпания Pegasus начнет выполнять рейсы между Стамбулом и Ереваном.