ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հարցը չի առնչվում Լեռնային Ղարաբաղին և տարածաշրջանի խնդիրներին, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Դա չի վերաբերում ղարաբաղյան տարածաշրջանին և կարգավորման հարցին։ Դա զուտ երկկողմ հարց է։ Մենք արդեն շուրջ մեկ տարի է առաջարկում ենք սկսել աշխատանքն այդ ուղղությամբ»,-ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ ՌԴ-ն կողմ է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման շուտափույթ մեկնարկին։
Լավրովն ասել է, որ Ռուսաստանը Ադրբեջանին կփոխանցի Հայաստանը առաջարկները սահամանազատման հանձնաժողովի վերաբերյալ։ «Երեկ եմ շփվել իմ հայ պաշտոնակցի հետ, որի մոտ նոր առաջարկներ են հայտնվել՝ մենք դրանք կփոխանցենք Բաքվին։ Տեսնենք, ինչ կարելի է անել, որ այդ հանձնաժողովը որքան հնարավոր է շուտ սկսի աշխատել»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Լավրովն ասել է նաև, որ Բաքուն ու Երևանը հանձնաժողովի վերաբերյալ իրենց առաջարկներն են ներկայացնում, սակայն, տարաձայնությունները պահպանվում են։
«Հանձնաժողով ստեղծելու համար առաջին հերթին համաձայնեցնել է պետք՝ թե ինչ պայմաններով։ Այդ պայմաններն այժմ քննարկվում են։ Կան տարաձայնություններ։ Մեր դիրքորոշումը պարզ է՝ պետք է նստել և արդեն պաշտոնապես ստեղծված այդ հանձնաժողովի շրջանում որոշել բոլոր այն հարցերը, որոնք դեռևս համաձայնեցված չեն»,-ասել է նա։

The delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan has nothing to do with the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said Friday, January 14
Lavrov told a press conference that Moscow is in favor of an early start of the process of demarcating the border between the two countries.
“However, this does not apply to the Karabakh region and the issue of settlement (of the Karabakh conflict). This is purely a bilateral matter, which we have been proposing to start working on for almost a year now, by creating a commission on delimitation and demarcation,” Lavrov noted.
“Just yesterday I spoke to my Armenian colleague on this topic. In order to create a commission, first of all it is necessary to agree on the conditions, which are now being discussed,” Lavrov said, citing certain differences in the positions of the parties.