Bentley Motors ընկերությունը ներկայացնում է 2021 թվականի վաճառքի ծավալի վերաբերյալ տվյալները։ Հաճախորդներին ամբողջ աշխարհում փոխանցվել է 14,659 ավտոմեքենա, ինչը 31%-ով գերազանցում է 2020-ին գրանցված ռեկորդը (11,206 ավտոմեքենա)։ Այդ նվաճումը հնարավոր է դարձել Bentley Beyond100 ռազմավարության շրջանակում ներկայացված նոր մոդելների, արտադրանքի նոր շարքի և Bentley հիբրիդային մոդելների աճող պահանջարկի շնորհիվ, որի նպատակն է ամբողջական էլեկտրականացումը մինչև 2030 թվականը։
Ըստ 2021-ի արդյունքների, աշխարհում վաճառքների 40%-ն ապահովել է Bentayga մոդելը, 33%-ը՝ Continental GT-ն, Bentley-ի շքեղ Grand Tourer-ը (60%-ը՝ կուպեն, 40%-ը՝ կաբրիոլետը)։ Ակնկալվում է, որ 2022-ին հիբրիդային տարբերակի թողարկմանը զուգահեռ Flying Spur մոդելի վաճառքի ծավալը կաճի՝ ընդհանուր վաճառքի ծավալի 27%-ից։
Bentley Motors-ի վարչության նախագահ և գործադիր տնօրեն Էդրիան Հոլմարքը նշում է․ «Այս տարին հերթական անկանխատեսելի շրջանն էր մեր պատմության մեջ։ Սակայն, ուրախ եմ հայտնելու, որ մենք հաղթահարել ենք բոլոր փորձությունները և հասել վաճառքի աննախադեպ ցուցանիշների։ Վերջին շրջանում սա երկրորդ ռեկորդային տարին է, ինչը վկայում է բրենդի ամուր դիրքերի, մշտական որակյալ օպերացիոն աշխատանքի, պահանջարկի գլոբալ աճի և մեր ռազմավարական գերակայությունների ամրապնդման մասին»։
Տարվա արդյունքները՝ ըստ տարածաշրջանների
Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում վաճառվել է 4212 ավտոմեքենա, ինչը 39%-ով ավելի է 2020-ի ցուցանիշից, երբ իրացվել էր 3035 մեքենա։ Այս շուկան ամենաարդյունավետն է Bentley-ի համար, ինչին մեծապես նպաստել են Continental GT Speed-ի թողարկումը և Flying Spur-ի վաճառքն ամբողջ տարվա ընթացքում։
Երկրորդ տարին անընդմեջ Bentley-ի վաճառքի ակտիվ աճ է գրանցվում Չինաստանում։ Այստեղ վաճառվել է 4033 մեքենա՝ 40%-ով ավելի, քան նախորդ տարում (2880 մեքենա)։ Այդ շուկայում առավելագույն պահանջարկ ունեն Flying Spur-ի և Bentayga-ի չորս դռնանի մոդելները։
Եվրոպայում վաճառվել է 2520 մեքենա՝ 2020 թվականի 2193-ի դիմաց։ Այդպիսով, վաճառքն աճել է 15%-ով և աճը հավասարապես բաշխվել է բոլոր մոդելային շարքերի միջև։
Հայրենիքում՝ Միացյալ Թագավորությունում, Bentley ընկերությունն ավանդական բարձ ցուցանիշներ է գրանցել և փոխանցել հաճախորդներին 1328 ավտոմեքենա, ինչը 14%-ով ավելի է, քան նախորդ տարի։
2021 թվականին Bentley ընկերությունը 915 ավտոմեքենա է առաքել Մերձավոր Արևելք (2020-ին՝ 735)։
Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում գրանցվում է վաճառքի ռեկորդային աճ՝ 37%-ով։ Ընդհանուր առմամբ, 2021-ին այստեղ վաճառվել է 1651 ավտոմեքենա՝ 2020-ի 1203-ի դիմաց։ 2021-ը Bentley-ն ավարտել է 240 դիլերային կենտրոնով 67 երկրում։

Компания Bentley Motors представляет данные об объеме продаж в 2021 году. Клиентам по всему миру было передано 14,659 автомобилей, что на 31% больше рекорда, установленного в 2020 году (11,206 автомобилей). Это важное достижение стало возможным благодаря появлению новых моделей, обновленной линейке продукции и уверенно растущему спросу на гибридные модели Bentley, представленные в рамках стратегии Bentley Beyond100, цель которой – полная электрификация к 2030 году.
По итогам 2021 года, 40% продаж в мире обеспечила модель Bentayga, 33% – Continental GT, роскошный Grand Tourer от Bentley (60% – купе, 40% – кабриолет). Ожидается, что с появлением гибридной версии в 2022 году объем продаж модели Flying Spur вырастет с 27% от общего объема продаж.
Эдриан Холлмарк (Adrian Hallmark), председатель правления и исполнительный директор Bentley Motors, отмечает: «Этот год стал очередным непредсказуемым периодом в нашей истории. Но я рад сообщить, что мы преодолели все испытания и достигли беспрецедентных показателей продаж. Это второй по счету рекордный год за последнее время, что свидетельствует о сильной позиции бренда, неизменно качественной операционной работе, росте глобального спроса и укреплении наших стратегических приоритетов».
Результаты года по регионам
В Северной и Южной Америке было продано 4212 автомобилей, что на 39% больше по сравнению с 2020 годом, когда было реализовано 3035 автомобилей. Этот рынок стал для Bentley самым результативным, чему в немалой степени способствовали появление Continental GT Speed и продажи Flying Spur в течение всего года.
Второй год подряд наиболее активный рост продаж Bentley наблюдается в Китае. Здесь было продано 4 033 автомобиля – на 40% больше, чем в предыдущем году (2 880 автомобилей). На этом рынке наибольшим спросом пользуются четырехдверные модели Flying Spur и Bentayga.
В Европе было продано 2520 автомобилей по сравнению с 2193 автомобилями в 2020 году. Таким образом, продажи выросли на 15% – и рост равномерно распределился между всеми модельными линейками.
На родине – в Соединенном Королевстве – компания Bentley показала традиционно высокие результаты и передала клиентам 1 328 автомобилей, что на 14% больше, чем в предыдущем году.
В 2021 году компания Bentley поставила 915 автомобилей на Ближний Восток (в 2020 году – 735 автомобилей).
В Азиатско-Тихоокеанском регионе отмечается рекордный рост продаж – на 37%. Всего в 2021 году здесь был продан 1651 автомобиль по сравнению с 1203 автомобилями в 2020 году.