Հունվարի 19-ին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է նրան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ներկա փուլի և 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին:
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են բացահայտորեն սպառնալ ՀՀ ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը և շարունակում են ոտնձգությունները նրա տարածքի նկատմամբ:
Նա վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ աշխատելու տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և անվտանգության հաստատման ուղղությամբ:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորումը կարող է ձեռք բերվել միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Քննարկվել են նաև Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման, ինչպես նաև տարածաշրջանում բոլոր կոմունիկացիոն գծերի բացմանը վերաբերող հարցեր:
Քննարկվել են նաև Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման, ինչպես նաև տարածաշրջանում բոլոր կոմունիկացիոն գծերի բացմանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու նախանշել այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնումը: Այս համատեքստում Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի գործունեությունը, որն ունի երկկուսակցական աջակցություն և առանցքային դեր է խաղում այդ հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել խոսնակ Փելոսիին և նրա բոլոր գործընկերներին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և համապատասխան բանաձևի ընդունման գործում նրանց ունեցած արժեքավոր ներդրման համար:
Հանդիպմանը Նենսի Փելոսիին է հանձնվել Պատվո շքանշան՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի փոքրամասնության ղեկավար հանրապետական Քեվին ՄըքՔարթին, հանրապետականներ Դևիդ Վալադաոն, Գաս Բիլիրակիսը, դեմոկրատներ Ֆրենկ Փալոնը, Ջեքի Սփիրը, Ադամ Շիֆը եւ Աննա Էշուն:

President of the Armenian National Assembly Alen Simonyan met with the Speaker of the U.S House of Representatives Nancy Pelosi in Washington, DC on Wednesday, January 19.
Simonyan weighed in on the progress that Armenia has made towards strengthening democratic institutions and rule of law since 2018. He underlined the efforts made by the authorities and the parliament in combating corruption aimed at consistently improving transparency and accountability, as well as underscored the role of free and fair elections in ensuring the irreversibility of reforms.
The Armenian official also presented a series of legislative reforms in certain spheres.
The President of the National Assembly informed his colleague about the current phase of the Nagorno-Karabakh conflict and the situation in the region after the 44-day war. He reaffirmed the readiness of Armenia to work for establishing long-lasting peace and stability in the region. He stressed that the Azerbaijani authorities keep openly threatening the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia and continue the encroachments against its territory. The sides have agreed that the final settlement of the Nagorno Karabakh conflict can be reached only through peaceful negotiations – under the auspice of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. Issues on urgent release of Armenian prisoners of war by Azerbaijan, as well as the opening of all communication lines in the region were also discussed.
The two discussed the strengthening of Armenia-U.S. inter-parliamentary relations and outlined expanding the cooperation in that direction. In this regard, the President of the National Assembly has highly valued the activity of the Congressional Caucus on Armenian Issues, which has bipartisan support and plays a key role in cementing these relations. Simonyan expressed his gratitude to the Speaker Pelosi and her all colleagues for their valuable contribution in the recognition of the Armenian Genocide and the adoption of the relevant resolution.
At the meeting the Order of Honor was handed to the Speaker of the U.S House of Representatives Nancy Pelosi on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the United States of America for the significant contribution in strengthening and developing the Armenian-American friendly relations.
The Head of the Minorities of the U.S. House of Representatives Republican Kevin McCarthy, Republicans David Valadao, Gus Bilirakis, Democrats Frank Pallone, Jackie Speier, Adam Schiff and Anna Eshoo took part in the meeting.