ARARAT թանգարանի #ԶգաՍրտով նախագիծը միտված է նպաստելու ներառական օրակարգի զարգացմանը, ինչպես նաև ներկայացնում է այն գաղափարը, որ թանգարանը բաց և հարմարավետ ժամանցային վայր է հասարակության բոլոր այն անդամների համար, ում հետաքրքիր է հայկական կոնյակագործական ժառանգությունը։
Ծրագրի շրջանակում ARARAT թանգարանը, համագործակցելով «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպության հետ, կազմակերպել է շրջայցեր հաշմանդամություն ունեցող այցելուների համար։ Այցի ժամանակ հյուրերին հնարավորություն է տրվել ծանոթանալու հայկական կոնյակի հարուստ պատմությանը, պատմական վերելքի հատկանշական պահերի, ինչպես նաև դարավոր վարպետության ժամանակակից եզրերին։
ARARAT թանգարանում շրջայցի հետագիծը կառուցված է այնպես, որ նոր զգացողական փորձառությունն ընկալելի է դառնում թե´ տեսողական, թե´ շոշափողական, թե´ լսողական, թե´ հոտառական, և թե´ համային զգայարանների միջոցով։ Այս առումով, ARARAT թանգարանը հասանելի է հաշմանդամություն ունեցող այցելուներին ոչ միայն տարածքի հարմարավետությամբ, այլև զգայական ընկալման լայն հնարավորություններով։
«Կոնյակագործության մեջ իրական ներդաշնակության կարելի է հասնել բացառապես յուրաքանչյուր մասնիկի յուրահատկության շնորհիվ։ Համոզված եմ, որ մենք՝ որպես հասարակություն, էլ ավելի մոտ կլինենք իրական ներդաշնակությանը, երբ կարողանանք գնահատել յուրաքանչյուրիս։ #ԶգաՍրտով նախագիծը խոչընդոտների բացակայության և բաց լինելու մասին է, ինչպես նաև նրա մասին է, որ ամենակարևորը կարող ենք զգալ միայն սրտով։ Հուսով եմ, որ մեր նախաձեռնությունը հյուրերին ոչ միայն գեղագիտական վայելք կպարգևի, այլև մեծ ոգեշնչման աղբյուր կհանդիսանա», – ասել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Երևանի կոնյակի գործարանի ղեկավարությունն ու անձնակազմը մեզ համար կազմակերպեց ջերմ ընդունելություն։ Հարկ է նշել, որ ARARAT թանգարանը Երևանի այն եզակի թանգարաններից է, որն իսկապես ապահովում է անարգել միջավայր: Այցելությունը թանգարան բավականին հաճելի և բովանդակալից էր։ Մենք սիրով խորհուրդ ենք տալիս բոլորին, ներառյալ հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ծանոթանալու այս եզակի թանգարանի պատմությանն ու ցուցանմուշներին: Ի վերջո, հայկական կոնյակը մեր ազգային հպարտությունն է»,- նշել է «Ունիսոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը։
ARARAT թանգարան հաճախ են այցելում հաշմանդամություն ունեցող անձինք, սակայն այս ծրագիրը, որը սոցիալական ցանցերում խորհրդանշականորեն մեկնարկել է դեկտեմբերի 3-ին՝ Հաշմանդամների միջազգային օրվանն ընդառաջ, նպատակ ուներ ևս մեկ անգամ ընդգծելու այն գաղափարը, որ հուզական աշխարհն ի զորու է հաղթահարել ցանկացած խոչընդոտ, և թերևս ամենակարևորը՝ կարելի է զգալ միայն սրտով։
Բացի այդ, ARARAT թանգարանը վայր է, որտեղ «ի սրտե» արտահայտությունը սոսկ խոսքեր չեն։ Իրապես, թանգարանի տակառներում հնացվում է կոնյակի սպիրտը, որին կոնյակի վարպետները, համաձայն ավանդույթի, անվանում են «սիրտ»։

ARARAT Museum has launched the project #FeelwithYourHeart to highlight an inclusive agenda and define itself as an open and comfortable space of cultural entertainment for all members of the society, interested in the heritage of Armenian brandy making.
In collaboration with Unison NGO, ARARAT Museum has carried out a series of tours for people with special needs. Within the project, the guests were introduced to the rich history of Armenian brandy making, moments of historical triumphs, as well as the modern facets of the century-old mastery.
The tour trajectory of the ARARAT Museum is designed in a way that a new emotional experience can be perceived by all five senses – visual, tactile, auditory, olfactory and taste. Hence, ARARAT Museum is accessible to visitors with special needs not only in terms of the building’s accessibility but also by the vast possibilities of sensory perceptions.
“In brandy making the true harmony is achieved thanks to the uniqueness of every single piece. I believe that we as a society can come one step closer to the real harmony when we start appreciating every one of us.
"#FeelwithYourHeart project is about absence of obstacles and openness. It comes to highlight that the most important things are ultimately felt by our hearts. I hope that our initiative will not only give our guests aesthetic experience but will also serve as a source of inspiration,” commented Sergey Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.
“The management and the staff of the Yerevan Brandy Company organized a very warm reception. It is important to mention, that ARARAT Museum is one of the few museums in Yerevan, which corresponds to the standards of a barrier-free environment. The visit to the museum was very insightful and enjoyable. We gladly recommend everyone, including people with disabilities, to learn about the history and exhibits of this unique museum. After all, Armenian brandy is our national pride,” said Armen Alaverdyan, Executive Director of Unison NGO.
People with special needs frequently visit the ARARAT Museum. However, the project was symbolically launched on social media on December 3rd, International Day of Persons with Disabilities, aimed to emphasize the notion that emotional experience can overcome any barriers and can only be felt by the heart.
In addition, ARARAT Museum is a place where the expression “from the bottom of my heart” is not merely a figure of speech. After all, the brandy spirit which is being aged inside the barrels of the museum is traditionally called “heart” by the masters of brandy making.