Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հունվարի 24-ի առցանց ասուլիսում անդրադառնալով ՀՀ նախագահի հրաժարականին, ասել է, որ իմացել է Արմեն Սարգսյանի մտադրության մասին հրաժարականի հրապարակումից մոտ 3․5 ժամ առաջ, վերջինիս հետ հեռախոսազրույցից։
«Ես ուզում էի հասկանալ` որոշումը քննարկման ենթակա է, թե՞ ոչ։ Հարցրել եմ` ինքը ինձ հետ քննարկո՞ւմ է հարցը, թե՞ տեղեկացնոմ է կայացրած որոշման մասին։ Նա ասել է, որ կայացրել է որոշումը»,- ասել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ հրաժարականի բացատրություններն ինքն ընդունում է ի գիտություն և չի մեկնաբանում։
Անդրադառնալով նախագահի նոր թեկնածուի հարցին՝ Փաշինյանն ասել է, որ այն դեռևս չի քննարկվել, սակայն, իր կարծիքով, նոր նախագահի ու քաղաքական մեծամասնության միջև պետք է քաղաքական ներդաշնակություն լինի։
«Կարծում եմ, որ մենք պետք է գնանք այնպիսի լուծումների, որ նախագահի, կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության միջև լինի քաղաքական ներդաշնակություն, առավել ևս՝ հիմա, երբ մենք կանգնած ենք լրջագույն մարտահրավերների առաջ»,- ասել է նա և հավելել, որ ԱԺ-ն, կառավարությունն ու նախագահը պետք է» իրենց կապված զգան միասնական պատասխանատվությամբ»։
Խոսելով սահմանադրական փոփոխությունների մասին՝ Փաշինյանն ասել է, որ իր և Արմեն Սարգսյանի տեսակետները սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ տարբերվում էին։ «Նախորդ հարցուպատասխանի ժամանակ ես ասել եմ, որ իմ դիրքորոշումը տարբերվում է Հանրապետության նախագահի դիրքորոշումից, բայց նաև ասել եմ, որ 2018-ից ի վեր սահմանադրության մեջ նախագահի լիազորությունների մասով որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել»,- ասել է վարչապետը:
Պատասխանելով Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության մասին Hetq.am-ի հրապարակման վերաբերյալ հարցին՝ Փաշինյանը քիչ հավանական է համարել, որ Արմեն Սարսգյանը ՀՀ քաղաքացիություն չունի և ասել է, որ եթե կան նման փաստեր, դրան պետք է իրավապահ մարմիններն արձագանքեն՝ նշելով, որ դա իր քննարկելու մանրամասները չեն։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе онлайн пресс-конференции 24 января прокомментировал заявление президента РА Армена Саркисяна об отставке. По словам Пашиняна, нужно идти на такие решения, чтобы между президентом, правительством и парламентским большинством была политическая гармония.
«Я узнал об этом (заявлении об отставке президента) за 3.5 часа до публикации. Он накануне за несколько часов до обнародования заявления позвонил мне, и мы побеседовали. Я спросил президента – он обсуждает со мной вопрос или информирует о принятом решении. Я пытался понять, этот вопрос подлежит обсуждению или нет. Он сообщил, что решение уже принято», – сообщил премьер.
Отвечая на вопрос о том, имеет ли команда Пашиняна фаворита на пост президента Армении, премьер заявил, что он пока не обсуждал с командой этот вопрос.
«Нужно идти на такие решения, чтобы между президентом, правительством и парламентским большинством была политическая гармония. Особенно сейчас, когда мы стоим перед серьезными выборами. Я считаю, что нужно, чтобы парламент, правительство и президент чувствовали себя объединенными общей ответственностью. Наш ход мыслей таков. Вопрос политической гармонии очень важно решить», – сказал он.
Отвечая на вопрос о публикации Hetq.am о гражданстве Армена Саркисяна, Пашинян счел маловероятным, что Армен Саркисян не имеет гражданства РА, заявив, что если есть такие факты, то правоохранительные органы должны реагировать на это.