Երևան-Գորիս ավտոմայրուղու հարևանությամբ տեղակայված Արփի գյուղում կարևոր խնդիր է լուծվել: Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), չորս տարի շարունակ՝ 2018 թվականից, այս գյուղում ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված մի քանի ծրագիր են իրականացրել:
Փողոցների արտաքին լուսավորության վերջին փուլն իրականացվել է 2021 թվականին: Ընդհանուր առմամբ, գյուղի ամբողջ երկայնքով փողոցային լուսավորություն ապահովելու նպատակով, այդ ամբողջ ընթացքում տեղադրվել է 234 LED-լուսարձակ։
Լուսավորված տարածքը կազմել է 9 կմ ճանապարհ, որից 2,5 կմ-ը լուսավորվել է 2021 թվականին՝ 62 լուսարձակի տեղադրմամբ: Ծրագրի իրականացմանն աջակցել է նաև Արենիի համայնքապետարանը: Տարիների գործընկերները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը, Արփիում ավարտել են երկարաժամկետ արդյունք ապահովող՝ էներգախնայող համակարգերի ներդրման գործընթացի վերջին փուլը:
«Այս ծրագիրը շատ կարևոր է ոչ միայն բնապահպանական, էներգախնայողության, համայնքային միջոցների տնտեսման, այլև մարդկանց անվտանգության ապահովման և հոգեբանական առումով: Այն թույլ է տալիս ոչ միայն երկարաժամկետ արդյունք ապահովել, այլև մեր հնարավորության սահմաններում՝ մեղմել մայրաքաղաքի և մարզերի միջև զարգացման առկա տարբերությունը: Ենթակառուցվածքների զարգացումը, թվարկված բոլոր առավելություններին զուգահեռ՝ քաղաքակիրթ պայմաններ է ապահովում հեռավոր մարզերում ապրողի համար: Տարիների՝ մեր գործընկերության հիմքում եղել է թվարկված նպատակների իրականացումն ու կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության դրսևորումը: Մեծ խնդիրները հնարավոր է լուծել նաև փոքր ծրագրերի միջոցով»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ուրախությամբ կարող ենք նշել, որ 2021-ին մեր առաջ դրված նպատակներից ևս մեկին կարողացանք հասնել։ Արփի գյուղը գրեթե ամբողջությամբ ապահովված է փողոցային լուսավորությամբ։ Ծրագրի արդյունքում Արփիի բնակիչներն ունեն առավել ապահով միջավայր, որը կնպաստի նաև համայնքային կյանքի աշխուժացմանը», – ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Գյուղի բնակիչների համար, տարիներ շարունակ, հատկապես ամռան գիշերներն անցել են անսովոր ռեժիմով. նրանք գիշերները հերթապահություն են սահմանել՝ գյուղ մտած արջերից համագյուղացիներին պաշտպանելու համար: Արտաքին լուսավորության ժամանակակից համակարգի գործարկման շնորհիվ, գյուղն առավել ապահովագրված կլինի վայրի կենդանիների «թիրախում» հայտնվելու հավանականությունից:
Հեռավոր բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրումը էկոգյուղերի ցանցի ստեղծման կարևոր քայլերից է: Դա թույլ կտա այդ գյուղերը ներգրավել մի գործընթացում, որի հիմքում կայուն զարգացման չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական բաղադրիչներն են:
Էներգախնայող, ժամանակակից համակարգի գործարկումն արդյունավետ է բնապահպանական և համայնքի միջոցները տնտեսելու տեսանկյունից:

An important infrastructural problem has been solved in Arpi, a settlement located next to the Yerevan-Goris highway. Since 2018 Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have been implementing several infrastructural development projects: the last stage of outdoor lighting system introduction was implemented in 2021. Overall 234 LED lighting system were installed in the settlement to ensure the outdoor night light coverage of the whole village. Around 9 km streets were provided by lighting systems, 2.5 km of which was implemented in 2021 with 62 lights in total. Areni community municipality also invested in the implementation of this project. Now, with a joint effort, the final stage of lighting system installation is completed in Arpi.
“This program is extremely important in terms of environmental concerns, energy efficiency, community budgetary savings, and in terms of ensuring people’s safety, as well as from psychological perspective. It helps ensure long-term results, and also, to the best of our abilities, to mitigate the lingering development gap between the capital and the regions. Development of infrastructures, along with all the things I listed, creates proper living conditions for those in remote regions. Our long-lasting cooperation has been anchored on these objectives and the shared principles of corporate social responsibility. Big issues get solved by making small steps,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
"In 2021 we were able to achieve one more of our many goals. Arpi is almost completely provided with street lighting. As a result of the project, the residents of Arpi have a safer environment, which will also contribute to the revitalization of community life,” said Ruben Khachatryan, Founding Director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC).
For part of villagers life in the summer period was tough, though, as the villagers had organized night shifts to protect their fellow villagers from bears penetrating the village territory. With the launch of a modern outdoor lighting system, the village will be more protected from the possibility of being "targeted" by wild animals.
The introduction of energy-efficient outdoor lighting systems in remote areas is one of the important steps in creating the Eco-village Network in Armenia. This is one more step forward for the villages to be involved in a process aiming at creating harmonious environment both for the humans and nature, and which is based on environmental, economic, cultural and social components, the four pillars of sustainable development.
The operation of an energy-efficient modern lighting system is important from environmental perspective and in terms of ensuring community savings.