Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ստանձնել է ՀՀ նախագահի լիազորությունները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ԱԺ նախագահի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը։
Սիմոնյանը ստորագրել է Արմեն Սարգսյանի՝ ՀՀ նախագահի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրությունը.
«Հիմք ընդունելով Հանրապետության նախագահի հրաժարականի մասին դիմումը և առաջնորդվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 142-րդ հոդվածի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 2-րդ մասի 2-րդ կետի պահանջներով՝ դադարած համարել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ նախագահի լիազորությունները», – ասված է արձանագրությունում:
ԱԺ նախագահի լիազորությունները կկատարի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
Հունվարի 23-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրաժարական է ներկայացրել։ Նախագահի հրաժարականն ուժի մեջ է մտնում, եթե այն հետ չի վերցվում 7 օրվա ընթացքում։ Հրաժարականն ուժի մեջ է մտնում հունվարի 31-ին։ Մինչև նոր նախագահի ընտրությունը նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարում է ԱԺ նախագահը:
Հունվարի 30-ին տեղի է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նիստը, որտեղ քննարկվել է Բարձր տեխնոլոգիաների և արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանին Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու մասին հարցը։

President of the National Assembly Alen Simonian on Tuesday, February 1 signed a protocol on the termination of the powers of President Armen Sarkissian, the press service of the parliament reports.
Simonyan himself has now become the acting head of state, while one of his deputies, Hakob Arshakyan, will temporarily serve as the President of parliament.
Under to the Constitution, until the election of a new president, the powers of the head of state are performed by the speaker of parliament. Since President Armen Sarkissian did not withdraw his resignation after submitting it on January 23, his term ended.
According to the country's Constitution, "in the event of removal from office of the President of the Republic, impossibility to exercise the powers thereby, resignation or death thereof, an extraordinary election of the President of the Republic shall be held not earlier than twenty-five and not later than thirty-five days after the office of the President of the Republic becomes vacant."