ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի հետ հանդիպմանը վերջինիս հետ համակարծիք է եղել՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը լուծված չէ, և այդ գործընթացը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական և համապարփակ լուծման հարցում փոխվարչապետը կարևորել է Միացյալ Նահանգների՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի դերն ու առաքելությունը, տեղեկացնում է փոխվարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Փոխվարչապետը շնորհավորել է հայ և ամերիկացի ժողովուրդներին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ և շեշտել, որ Միացյալ Նահանգները Հայաստանի կայուն գործընկերն է՝ 1991 թվականի անկախացումից ի վեր:
Համբարձում Մաթևոսյանը բարձր է գնահատել վերջին 30 տարիների ընթացքում Հայաստանին տրամադրված աջակցությունը՝ ուղղված ավելի բարեկեցիկ և ժողովրդավար հասարակության ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ինչպես նաև դատական և ոստիկանության բարեփոխումների կյանքի կոչմանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ նպաստելու Հայաստան-ԱՄՆ աշխատանքային հարաբերությունների սերտացմանն ու երկկողմ կապերի զարգացմանը:

U․S․ Ambassador to Armenia Lynne Tracy believes the status of Nagorno-Karabakh has not been determined yet and that the process should be carried out under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Tracy reportedly made the remarks at a meeting with Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan on Monday, January 31. The latter stressed the role and mission of the United States as a Co-chair of the OSCE Minsk Group in the final and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Matevosyan hailed the support provided to Armenia by the United States over the past 30 years aimed at the strengthening of a more prosperous, democratic society, in particular, aimed at the fight against corruption, as well as the implementation of judicial and police reforms.
At the end of the meeting, the two reaffirmed their readiness to contribute to the strengthening of Armenia-US working relations and the development of bilateral ties.