Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ երկու երկրի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ:
«Հարգելի վարչապետ, հունվարի 20-ին Միացյալ Թագավորությունն ու Հայաստանի Հանրապետությունը նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Կցանկանայի օգտվել առիթից և ևս մեկ անգամ ընդգծել այդ հարաբերությունների կարևորությունը Միացյալ Թագավորության համար։
Վերջին 30 տարվա ընթացքում Միացյալ Թագավորությունն ու Հայաստանի Հանրապետությունը համատեղ աշխատանք են տարել՝ միտված կարևոր գործընկերության զարգացմանը։
Այս նշանակալից տարեդարձի կապակցությամբ ցանկանում եմ վերահաստատել Միացյալ Թագավորության աջակցությունը Հայաստանի ջանքերին՝ հասնելու խաղաղության, կայունության և բարգավաճման միջազգային համագործակցության միջոցով, ինչպես նաև ածխածնի արտանետումները կրճատելու հանձնառությանը: Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսի 26-րդ գագաթնաժողովին Հայաստանն արժեքավոր ներդրում է ունեցել կլիմայի փոփոխության դեմ գլոբալ պայքարին, և ՄԹ-ն պատրաստակամ է աջակցելու ձեզ այդ հավակնոտ նպատակներին հասնելու գործում։
Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանի Հանրապետության գործընկերն է և կշարունակի մնալ այդպիսին: Լիահույս եմ, որ մեր գործընկերությունը շարունակական զարգացում կապրի գալիք տարիներին», – ասվում է Ջոնսոնի ուղերձում։

UK Prime Minister Boris Johnson has sent a message to Prime Minister Nikol Pashinyan on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
"On 20 January, the United Kingdom and the Republic of Armenia marked 30th anniversary of diplomatic relations. I would like to use this opportunity to reiterate the importance that the United Kingdom attaches to this relationship," Johson said in a statement.
"Over the last 30 years the United Kingdom and the Republic of Armenia have worked together to develop an important partnership. On this significant anniversary I want to reiterate the United Kingdom’s support for Armenia’s efforts to achieve peace, stability and prosperity through international engagement and commitment to low carbon principles. At the COP26 Summit, Armenia made a valued contribution to the global fight against climate change, and the UK remains ready to help you achieve those ambitions.