«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ՀՀ նախագահի պաշտոնում առաջադրել է ԲՏԱ նախարար Վահագն Խաչատուրյանի թեկնածությունը:Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Ալեն Սիմոնյանը:
Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ շատ երկար քննարկումների արդյունքում է նման որոշում կայացվել, գրում է «Փաստինֆոն»։
«Շատ երկար է եղել քննարկումը, տարբեր փաստարկներ են բերվել, երկար քննարկումներից հետո նման որոշում կայացրինք, դժվար է երկու բառով ասել՝ ինչու՞ հենց Վահագն Խաչատուրյանին: Ես գտնում եմ, որ շատ լավ թեկնածու ենք ընտրել, որն իր անցած ճանապարհով, իր պարկեշտությամբ շատ համապատասխանում է նախագահի թեկնածուին, և շատ լավ կիրականացնի նախագահի համար նախատեսվող պարտականությունները»,-ասաց նա և հավելեց, որ Վահագն Խաչատուրյանի թեկնածությունն առաջադրվել է մի քանի հոգու կողմից։
Ալեն Սիմոնյանը հերքել է մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները, թե Վահագն Խաչատուրյանին առաջադրել է ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանը, այլ ՔՊ-ական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը։
«Խաչատուր Սուքիասյանը որևիցե կապ չի ունեցել որոշման հետ, նա վարչության քննարկումներին չի մասնակցում, չի էլ կարող մասնակցել, քանի որ չի հանդիսանում վարչության անդամ: Քննարկումը տեղի է ունեցել առաջինը վարչության ֆորմատով, հետո նաև խմբակցության հետ է քննարկվել»,-ասել է նա:
Ալեն Սիմոնյանը նաև հայտարարել է, որ իր թեկնածությունը ևս քննարկվել է, սակայն ինքնաբացարկ է հայտարարել: Նրա խոսքով՝ նախագահի պաշտոնի համար քննարկվել է մոտ 5-6 թեկնածություն:
Հունվարի 23-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրաժարական է ներկայացրել։ Նախագահի հրաժարականն ուժի մեջ է մտնում, եթե այն հետ չի վերցվում 7 օրվա ընթացքում։ Հրաժարականն ուժի մեջ է մտել հունվարի 31-ին։ Մինչև նոր նախագահի ընտրությունը նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարում է ԱԺ նախագահը:

Armenia's ruling civil Contract party has nominated Minister of High-Tech Industries Vahagn Khachaturyan in the post of the country's President, parliament speaker Alen Simonyan said Tuesday, February 1.
According to Simonyan, such a decision was reached after lengthy discussions, maintaining that it's hard to name specific reasons for the choice.
"I think that we have chosen a very good candidate, who, with the road he has passed, his decency, corresponds very well to the presidential candidate, and will fulfill the responsibilities envisaged for the president very well," Simonyan said, according to Pastinfo.
Sominyan said his candidacy has been discussed too but he has withdrawn his name from the list 5-6 individuals being considered for the post. According to the Speaker of the Parliament, who temporary acts as head of state, the authorities do not expect the opposition to vote in favor of their candidate.
Also Tuesday, Simonian signed a protocol on the termination of the powers of President Armen Sarkissian. According to the country's Constitution, "in the event of removal from office of the President of the Republic, impossibility to exercise the powers thereby, resignation or death thereof, an extraordinary election of the President of the Republic shall be held not earlier than twenty-five and not later than thirty-five days after the office of the President of the Republic becomes vacant."