Ադրբեջանը փորձում է սահմանափակել նույնիսկ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատանքները Արցախի Հանրապետությունում և ստիպել կառույցին տեղավորվել այն քաղաքականության մեջ, որն ինքն է ուզում։ Այդ մասին արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է Ավստրիայի Եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Սա միակ կառույցն է, որը վերջին տարիներին մուտք է ունեցել և ներկայացված է եղել Արցախում։ Հիմա Ադրբեջանը նույնիսկ դա է սահմանափակում»,– ընդգծել է Միրզոյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ԱԳ նախարարն այս հայտարարությունն արել է այն բանից հետո, երբ Շալենբերգը, պատասխանելով Բաքվի կողմից միջազգային կառույցների աշխատանքը խոչընդոտելու մասին հարցին, ասել է, որ միջազգային հանրությունը շահագրգիռ է խաղաղ կարգավորման հարցում, բայց չի կարող դա անել առանց երկու կողմերի համաձայնության։
«Միջազգային հանրությանը պետք են Երևանը, Բաքուն, ադրբեջանցիներն ու հայերը, որպեսզի նրանք կամք դրսևորեն այդ ուղով առաջ գնալու։ Մենք գիտենք, որ վերքը դեռևս բաց է։ Ավստրիայի, ԵՄ-ի ու ԵԱՀԿ–ի անունից եմ ուզում ասել` մենք պատրաստակամ ենք օգնելու, բայց դուք պետք է ցանկանաք ընդունել մեր օգնությունը»,-ասել է նա։ Ավստրիացի պաշտոնյան նաև հայտարարել է, որ տեսնում է կողմերի` «ճիշտ քայլերի դիմելու» պատրաստակամությունը, ապա հավելել, որ երկու երկրների առաջնորդներին դրա համար «քաջություն է պետք» դրսևորել։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր հերթին ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է և ցանկանում է տարածաշրջանում խաղաղություն կառուցել և «լուծել բոլոր «կնճռոտ» հարցերը»։
«Մենք ցավով պետք է արձանագրենք, որ մշտապես հակառակ ուղերձներ ենք ստանում պաշտոնական Բաքվից։ Հակահայ հռետորաբանությունն ու սահմանին ագրեսիվ քայլերը, ինչպես նաև ռազմագերիների շարունակական առկայությունը Ադրբեջանում, չեն նպաստում կառուցողական մթնոլորտի ստեղծմանը»,– ասել է Միրզոյանը։
Նա շեշտել է, որ թեև 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված չէր, սակայն Հայաստանը ադրբեջանական կողմին է փոխանցել ականապատ դաշտերի քարտեզներ, քանի որ մարդկությանը նոր մահեր պետք չեն։
ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունը տեսանելի է նաև միջազգային կազմակերպությունների առումով:
Ավստրիայի Հանրապետության եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգը Հայաստանում է աշխատանքային այցով։ Այցը նպատակաուղղված է երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը, դրանց որակական նոր լիցք հաղորդելուն:

Азербайджан пытается ограничить работу в Нагорном Карабахе даже для Международного Комитета Красного Креста, сказал глава МИД Армении Арарат Мирзоян в ходе пресс-конференции с австрийским коллегой Александром Шалленбергом в Ереване.
По словам Мирзояна, сколько бы международное сообщество не поддерживало стороны в вопросе достижения согласия, нужно, чтобы они сами имели эту политическую волю, пишет Sputnik Армения.
«Думаю, что весь мир видел, что Армения готова и хочет строить мир в регионе. Решить все проблемные вопросы, об этом мы заявляли и писали в программе правительства. И народ Армении, по сути, проголосовал за этот мир», – отметил Мирзоян.
При этом, к сожалению, часто со стороны официального Баку звучат обратные месседжи, достаточно посмотреть на последние заявления президента Азербайджана, добавил Мирзоян.
Антиармянская и агрессивная риторика, агрессивные шаги на границе, удерживание военнопленных в Азербайджане не способствуют созданию конструктивной атмосферы, подчеркнул он.
«Хотя по трехстороннему соглашению (от 9 ноября 2020 года – ред.) этого не предполагалось, но армянская сторона передала Азербайджану карты заминированных полей, так как не заинтересована в новых смертях», – отметил Мирзоян.
По его словам, деструктивная политика Баку видна и в вопросе международных организаций. Министр также отметил, что Баку заставляет и требует – даже у Международного Красного Креста – действовать в указанных Азербайджаном рамках.
«Это единственная организация, которая в течение последних лет была представлена в Нагорном Карабахе и имела доступ туда. Сейчас Азербайджан ограничивает даже это», – сказал Мирзоян.
Он еще раз подчеркнул, что Армения стремится к миру и стабильности в регионе, но здесь требуется аналогичный подход со стороны Азербайджана.