ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է, որ Անթալիա մեկնելու մեջ խնդիր չի տեսնում և հարցը դեռ քննարկվում է։
Նա նշել է, որ Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը դեռ հստակ որոշում չունի՝ Անթալիա կմեկնե՞ն Արարատ Միրզոյանն ու Ռուբեն Ռուբինյանը, թե ոչ։ Նա ասել է, որ դա երկկողմ այց չէ և այդ համատեքստում պետք չէ դիտարկել, գրում է Panorama.am-ը։
«Այն միջազգային դիվանագիտական իրադարձություն է, որին կարող է Հայաստանի Հանրապետությունը որոշի մասնակցել։ Ես այդտեղ ոչ միայն խնդիր չեմ տեսնի, այլ եթե շաղկապենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ, դրական երանգներ հաղորդելուց բացի այլ բան չունի»,-ասել է նա։
Հունվարի 27-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Արարատ Միրզոյանն ու հայ-թուրքական բանակցություններում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը հնարավոր է մասնակցեն մարտի 11-13-ը Անթալիայում կայանալիք դիվանագիտական ֆորումին։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan said Wednesday, February 2 that he sees no problem in Armenia's possible participation in the Antalya Diplomacy Forum and added that the matter is still being discussed.
Mirzoyan made the remarks at a press conference with his Austrian counterpart Alexander Schallenberg in Yerevan Wednesday, February 2, Panorama.am reports.
The Armenian foreign policy chief said Yerevan has yet to decide whether it is participating in the forum.
"It is an international diplomatic event in which the Republic of Armenia may decide to participate. Not only will I not see a problem there, but if we connect it with the normalization of relations with Turkey, it has nothing but positive shades," he added.