Հայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս Մոնթե Մելքոնյանի նկարների և նրա վերաբերյալ գրառումների հրապարակումից հետո Facebook սոցիալական ցանցի օգտատերերի էջերի նկատմամբ կիրառվող արգելափակումների հետ կապված Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը նամակ է ուղղել Facebook-ին։
«Հատուկ շեշտադրվել է, որ Facebook-ի այս քաղաքականությունը վնասում է սոցիալական մեդիայում խոսքի ազատությանը, առավել ևս այն պարագայում, երբ Մոնթեն մեր ժողովրդի համար հայրենասիրության և առաքինության, անձնուրացության օրինակ է համարվում»,-ասվում է ՄԻՊ աշխատակազմի հաղորդագրության մեջ։
Պաշտպանի աշխատակազմում ուսումնասիրվել և Facebook-ին են ներկայացվել փաստեր, որ Մոնթեի մասին խոսվում է դպրոցական ու բուհական դասագրքերում:
Վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել Մոնթե Մելքոնյանի նկարներով կա նրա մասին գրառումների պատճառով էջերի արգելափակումը Facebook սոցիալական ցանցում, որի մասին ավելի վաղ ահազանգել էր նաև Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը։

Ombudsman Arman Tatoyan has raised Facebook's blocking of pages with photos and information about Monte Melkonian, an Armenian commander and national hero, with the company's administration.
"This is all the more unacceptable, since Monte is a symbol of patriotism and selfless service to the Motherland for Armenians around the world," Tatoyan wrote on his Facebook page.
The clarifications sent to Facebook provided data on how Monte is mentioned in school and university textbooks in Armenia.
Nagorno-Karabakh (Artsakh) State Minister Artak Beglaryan earlier raised the issue, saying that various attacks on is Facebook page have recently become more frequent.