Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, անդրադառնալով հարցին, թե արդյո՞ք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կնպաստի, որ իրավիճակը հայ–ադրբեջանական սահմանին փոխվի, ասել է, որ չլուծված խնդիրների լուծումը և հարաբերությունների կարգավորումը դրական ազդեցություն կթողնեն ամբողջ տարածաշրջանի վրա։
«Հարաբերությունների կարգավորումը բոլոր զուգահեռ ընթացող գործընթացների վրա դրական ազդեցություն կթողնի, և որքան էլ արժի երևույթները երբեմն առանձին դիտարկել, իհարկե, փոխկապակցվածություն կարող է լինել»,- ասել է Միրզոյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ինչ վերաբերում է Անթալիայում կայանալիք դիվանագիտական ֆորումին մասնակցելուն` Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմին ժամկետ չի փոխանցվել, այլ միայն մասնակցության հրավեր։ Նրա խոսքով` ողջամիտ ժամկետներում կտեղեկացնեն հրավիրող կողմին մասնակցել-չմասնակցելու մասին։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ասել էր, որ մարտի 11-13-ն անցկացվելու է Անթալիայի դիվանագիտական 2-րդ ֆորումը: Նա ասել էր, որ ֆորումին մասնակցության հրավեր են ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանին։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян считает, что нормализация отношений с Турцией будет иметь положительное влияние на ситуацию на армяно-азербайджанской границе. Об этом он заявил в беседе с журналистами.
«Решение проблем и нормализация отношений всегда положительно влияет на весь регион и параллельно проходящие процессы. Иногда стоит рассматривать вопросы отдельно, но взаимосвязь может быть», – отметил он, пишет Sputnik Армения.
Вместе с тем Мирзоян прокомментировал участие армянской стороны в Анталийском форуме в Турции. В частности он заявил, что крайнего срока принятия решения нет, и Ереван в адекватные сроки предупредит о своем решении приглашающую сторону.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу пригласил официальных лиц из соседних с Турцией стран, в том числе Армении и Греции, принять участие в Анталийском дипломатическом форуме.
Для обсуждения вопросов нормализации отношений Армения и Турция назначили спецпредставителей (первая встреча Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча состоялась в Москве 14 января).